Projekt ustawy, który wpłynął do Sejmu 16 czerwca, miałby uregulować kwestię klauzuli sumienia, aby zagwarantować pacjentowi wykorzystanie prawa do świadczeń zdrowotnych. Obecny stan prawny naraża wiele kobiet w ciąży na komplikacje i poważny uszczerbek na zdrowiu bądź utratę życia – głosi uzasadnienie.
W ostatnich miesiącach opinię publiczną kilkakrotnie obiegły informacje o śmierci ciężarnych pacjentek w wyniku nieuzyskania należytej pomocy medycznej – piszą posłowie Koalicji Obywatelskiej. Jak dodają, powoływanie się lekarza na klauzulę sumienia bez ustawowego obowiązku wskazania pacjentce lecznicy, w której zostałby przeprowadzony zabieg aborcji, jest dla kobiety jednoznaczne z brakiem możliwości uzyskania takiego świadczenia.
Czytaj więcej
Projekt Lewicy zakłada zniesienie klauzuli sumienia. I zapewne z racji swego radykalizmu nie docz...
Dlatego zgodnie z wniesionym projektem przełożony lub kierownik lekarza odmawiającego wykonania świadczenia medycznego z uwagi na klauzulę sumienia byłby zobowiązany do wyznaczenia innego lekarza. Gdyby wszyscy lekarze ze szpitala odmówili wykonania świadczenia, przełożony musiałby niezwłocznie przekazać taką informację np. dyrektorowi szpitala, a on pacjentowi, przekazując mu, u którego lekarza lub w którym szpitalu w odległości nieprzekraczającej 50 km może uzyskać świadczenie.
Gdyby jednak zabieg ten nie został przeprowadzony także w innej placówce, szpital musiałby niezwłocznie zawiadomić o tym Narodowy Fundusz Zdrowia. Wtedy to NFZ byłby zobowiązany niezwłocznie poinformować pacjenta „o możliwościach w zakresie uzyskania świadczenia zdrowotnego”.