Pfizer rozpoczyna testy szczepionki przeciw Omikronowi

Koncern Pfizer rozpoczął badania porównawcze swojej oryginalnej szczepionki przeciw COVID-19 (opracowanej we współpracy z niemiecką firmą biotechnologiczną, BioNTech) i jej zmodyfikowaną wersją, przygotowaną pod kątem ochrony przed wariantem Omikron.

Publikacja: 25.01.2022 13:13

Loga firm Pfizer i BioNTech

Loga firm Pfizer i BioNTech

Foto: AFP

arb

Konieczność modyfikacji szczepionki w związku z pojawieniem się wariantu Omikron jest spowodowana licznymi modyfikacjami w obrębie cząsteczki wirusa w wariancie Omikron, które sprawiają, że oryginalna szczepionka przeciw koronawirusowi chroni w znacznie mniejszym stopniu przed zakażeniem wariantem Omikron, niż miało to miejsce w przypadku poprzednich wariantów wirusa.

Oryginalne szczepionki nadal zapewniają jednak wysoki poziom ochrony przed ostrym przebiegiem COVID-19 i zgonem w przypadku zakażenia nowym wariantem wirusa - podkreśla AP. 

Czytaj więcej

WHO: Nie ma wskazań, by szczepić zdrowe dzieci trzecią dawką

Kathrin Jansen, odpowiedzialna za prace badawcze nad szczepionkami w koncernie Pfizer podkreśla, że przedstawiciele koncernu "zdają sobie sprawę, że muszą być przygotowani na wypadek, gdyby ta ochrona zaczęła słabnąć wraz z upływem czasu oraz na wariant Omikron oraz inne nowe warianty, które mogą pojawić się w przyszłości".

Pewna grupa niezaszczepionych ochotników przyjmie trzy dawki szczepionki zmodyfikowanej pod kątem wariantu Omikron

W badaniu, które jest obecnie prowadzone w USA, weźmie udział 1 420 zdrowych, dorosłych obywateli USA w wieku od 18 do 55 lat, którym zmodyfikowana szczepionka zostanie podana jako dawka przypominająca po podaniu dwóch dawek oryginalnej szczepionki. Badacze sprawdzą na ile bezpieczne jest stosowanie zmodyfikowanej szczepionki oraz jaką reakcję układu odpornościowego wywołuje ona w porównaniu do oryginalnej szczepionki.

Ok. 600 uczestników badań, którzy otrzymali już dwie dawki oryginalnej szczepionki Pfizer/BioNTech od trzech do sześciu miesięcy temu, otrzymają jedną lub dwie dawki zmodyfikowanej pod kątem wariantu Omikron szczepionki w charakterze dawki przypominającej.

Druga grupa, składająca się z ok. 600 ochotników, którzy przyjęli już trzy dawki, otrzyma czwartą dawkę zmodyfikowanej lub oryginalnej szczepionki w roli drugiej dawki przypominającej.

W badaniu weźmie też udział pewna grupa niezaszczepionych ochotników, którzy przyjmą trzy dawki szczepionki zmodyfikowanej pod kątem wariantu Omikron.

Ochrona zdrowia
Małpia ospa w Niemczech: Rząd zamawia 40 tys. szczepionek
Ochrona zdrowia
Belgia: Obowiązkowa kwarantanna dla zakażonych małpią ospą
Ochrona zdrowia
Małpia ospa w Szkocji. Boris Johnson: Uważnie przyglądamy się transmisji wirusa
Ochrona zdrowia
Gubernatorzy Alaski i Teksasu chcą zablokować nakaz szczepień Gwardii Narodowej
Ochrona zdrowia
Austria znosi lockdown dla niezaszczepionych przed obowiązkiem szczepień