WHO: Ograniczenia w podróżowaniu są nieskuteczne, należy je znieść

Światowa Organizacja Zdrowia wezwała państwa do złagodzenia lub zniesienia ograniczeń w transporcie międzynarodowym argumentując, że okazały się one nieskuteczne.

Publikacja: 20.01.2022 11:18

WHO: Ograniczenia w podróżowaniu są nieskuteczne, należy je znieść

Foto: PAP/EPA/JUSTIN LANE

zew

W wydanym stanowisku WHO oświadczyła, że należy znieść lub złagodzić ograniczenia dotyczące podróży międzynarodowych, ponieważ "nie wnoszą one wartości dodanej i przyczyniają się do gospodarczych i społecznych napięć w państwach" należących do Światowej Organizacji Zdrowia.

Agencja zaznaczyła, że niepowodzenie ograniczeń w podróżowaniu wprowadzonych po wykryciu wariantu Omikron w celu ograniczenia rozprzestrzeniania się tego wariantu koronawirusa SARS-CoV-2 na świecie pokazało "nieskuteczność takich środków w czasie".

Czytaj więcej

Koronawirus w Polsce. Prawie dwa razy więcej nowych zakażeń niż tydzień temu

Pod koniec listopada wiele państw zawieszało loty do i z krajów Afryki południowej, tłumacząc te decyzje pojawieniem się wariantu Omikron. Większość tych restrykcji wycofano.

Światowa Organizacja Zdrowia wezwała także władze państw, by nie wymagały dowodu zaszczepienia na COVID-19 jako jedynego warunku wpuszczania podróżnych, ponieważ dostęp do szczepionek w różnych miejscach świata jest nierówny.

Czytaj więcej

Brytyjski minister: Na grypę umiera czasem 20 tys. osób, ale nie zamykamy kraju

Zdaniem WHO, dodatkowe środki dotyczące podróży (obowiązek noszenia maseczek, testowania, izolacji lub kwarantanny, szczepienia) powinny opierać się na ocenie ryzyka i nie powinny wiązać się z dodatkowymi obciążeniami finansowymi dla podróżnych.

Ochrona zdrowia
WHO żąda od Chin "przejrzystości". Chodzi o genezę COVID-19
Ochrona zdrowia
Szef WHO pytany o współpracę z administracją Trumpa. "Nie wydawał się zaniepokojony"
Ochrona zdrowia
Covid może uderzyć znowu. Ostrzega Instytut Pasteura
Ochrona zdrowia
Nowy szczep wirusa małpiej ospy coraz bliżej Polski. Eksperci ocenili ryzyko
Ochrona zdrowia
Kanada zapłaci za antykoncepcję i leczenie cukrzycy. Niektóre prowincje protestują