Jankowski: Głos Rady Medycznej nie był poważnie brany pod uwagę

- Cieniem na rezygnacji Rady Medycznej kładzie się moment, w którym ona nastąpiła - ocenił w rozmowie z Onetem prezes Okręgowej Izby Lekarskiej w Warszawie dr Łukasz Jankowski.

Publikacja: 17.01.2022 23:54

Dr Łukasz Jankowski

Dr Łukasz Jankowski

Foto: PAP/Paweł Supernak

zew

W piątek większość członków doradzającej premierowi Mateuszowi Morawieckiemu w sprawie walki z COVID-19 Rady Medycznej złożyła rezygnacje. W poniedziałek minister zdrowia Adam Niedzielski przekazał, że wraz z szefem rządu bezskutecznie nakłaniał ekspertów do wycofania dymisji, zapowiedział też powołanie nowej rady i rozszerzenie jej formuły - w skład nowego ciała doradczego mają wejść także ekonomiści i specjaliści.

Prezes Okręgowej Izby Lekarskiej w Warszawie dr Łukasz Jankowski był w Onecie pytany, czy rezygnacja członków Rady Medycznej go zaskoczyła. - Mnie zaskoczyło to, jak późno ta decyzja nastąpiła, bo już wcześniej głos Rady Medycznej przecież nie był tak naprawdę poważnie brany pod uwagę - odparł.

Czytaj więcej

Były członek Rady Medycznej: Omikron? Zaszczepieni także będą chorowali, tylko łagodnie

- Jeżeli prześledzimy wszystkie stanowiska Rady Medycznej, to np. okaże się, że w lipcu Rada Medyczna mówiła o obowiązkowym szczepieniu przedstawicieli ochrony zdrowia: lekarzy, pielęgniarek. Władza, rządzący, wprowadzili to szczepienie, ale obowiązkowo od marca. Czyli tutaj mamy poślizg ponad pół roku, a może nawet więcej. My cały czas mówimy, apelujemy o to, żeby nie być krok w tyle za pandemią, tylko żeby przygotowywać system z wyprzedzeniem. Te głosy z Rady, ubrane przecież w oficjalne stanowiska, które można przeczytać na stronie internetowej, one były już wcześniej i w zasadzie nic z tym nie robiono - mówił Jankowski.

- W pewnym sensie można mówić, że zagrano tymi wielkimi nazwiskami, tymi ekspertami po to, żeby uwiarygodnić swój sposób postępowania z pandemią. Tylko że dziś widzimy, że w ten sposób, używając nazwisk tych ekspertów, uwiarygadniano właściwie brak działań, brak reakcji - dodał.

Czytaj więcej

Niedzielski: Przy premierze powstanie nowa rada ds. walki z koronawirusem

Zdaniem Jankowskiego, cieniem na rezygnacji Rady Medycznej kładzie się moment, w którym doszło do dymisji. - Jeżeli Omikron u bram, jeżeli minister zdrowia mówi o tym, że zbliża się armagedon i trzeba przygotować 60 tys. łóżek - dziś zajętych mamy 20 tys. (14,6 tys. łóżek covidowych - red.) - i wtedy następuje rezygnacja Rady, to należy zadać pytanie, czy rzeczywiście będzie się działo coś takiego, pod czym już naprawdę nie mogła się podpisać Rada Medyczna, co przelało szalę goryczy? - powiedział Jankowski.

- Oczywiście spotkania ze środowiskami antyszczepionkowymi, to, o czym Rada mówi, czyli zwiększenie głosu, wagi opinii środowisk antyszczepionkowych w porównaniu do fachowej wiedzy tych ekspertów, to oczywiście doprowadziło do sytuacji, że trudno jest współpracować w takich warunkach z rządem, ale gdzieś pozostaje też przekonanie, że mieliśmy tutaj do czynienia z pewną grą polityczną - ocenił.

Ochrona zdrowia
Szpitale toną w długach. Czy będą ograniczać liczbę pacjentów?
Materiał Promocyjny
Gospodarka natychmiastowości to wyzwanie i szansa
Ochrona zdrowia
Podkomisja Kongresu USA orzekła, co było źródłem pandemii COVID-19 na świecie
Ochrona zdrowia
Rząd ma pomysł na rozładowanie kolejek do lekarzy
Ochrona zdrowia
Alert na porodówkach. „To nie spina się w budżecie praktycznie żadnego ze szpitali”
Materiał Promocyjny
Suzuki Vitara i S-Cross w specjalnie obniżonych cenach. Odbiór od ręki
Ochrona zdrowia
Pierwsze rodzime zakażenie gorączką zachodniego Nilu? "Wysoce prawdopodobne"
Materiał Promocyjny
Wojażer daje spokój na stoku