Mamy broń, walczmy!

Wobec nadchodzącej fali omikrona należy jak najwięcej osób zaszczepić kolejną dawką – mówi dr n. med. Matylda Kłudkowska z Krajowej Rady Diagnostów Laboratoryjnych.

Publikacja: 27.12.2021 20:10

Mamy broń, walczmy!

Foto: materiały prasowe

W głośnym wywiadzie dla „Rzeczpospolitej" szef Rady Medycznej przy Premierze prof. Andrzej Horban ostrzega, że w ciągu kilku tygodni do szpitali może trafić nawet milion zakażonych covidem. Czy omikron jest aż tak groźny?

Myślę, że trudno w tej chwili wyciągać tak daleko idące wnioski. Jeśli za punkt odniesienia przyjmiemy Danię, którą możemy traktować jako kraj wzorcowy, bo omicron dotarł tam wcześniej, możemy się spodziewać większej liczby zakażeń i hospitalizacji. Odsetek zaszczepionych w Danii jest jednak znacznie wyższy niż w Polsce. Podejrzewa się, że omikron może być mniej zjadliwy niż delta, ale nawet jeśli okaże się nieco mniej zjadliwy, to przy większej zakaźności, która może skutkować większą liczbą nowych przypadków, kalkulacja może wyjść na zero. W pandemii Covid-19 najważniejsza jest skala – ogromna liczba przypadków, która przeciąża systemy ochrony zdrowia i to zjawisko może spowodować również wariant omikron.

119 zł za rok czytania RP.PL

Rzetelne informacje, pogłębione analizy, komentarze i opinie. Treści, które inspirują do myślenia. Oglądaj, czytaj, słuchaj.

Ochrona zdrowia
Szpitale toną w długach. Czy będą ograniczać liczbę pacjentów?
Materiał Promocyjny
Gospodarka natychmiastowości to wyzwanie i szansa
Ochrona zdrowia
Podkomisja Kongresu USA orzekła, co było źródłem pandemii COVID-19 na świecie
Ochrona zdrowia
Rząd ma pomysł na rozładowanie kolejek do lekarzy
Ochrona zdrowia
Alert na porodówkach. „To nie spina się w budżecie praktycznie żadnego ze szpitali”
Materiał Promocyjny
Suzuki Vitara i S-Cross w specjalnie obniżonych cenach. Odbiór od ręki
Ochrona zdrowia
Pierwsze rodzime zakażenie gorączką zachodniego Nilu? "Wysoce prawdopodobne"
Materiał Promocyjny
Wojażer daje spokój na stoku