Wariant Omikron namnaża się szybciej w drogach oddechowych, wolniej w płucach.
Istotne różnice w tym, jak skutecznie rozmnaża się Omikron i inne warianty koronawirusa, mogą pomóc w przewidywaniu skutków Omikronu - uważają naukowcy.
- W porównaniu do wcześniejszego wariantu Delta, Omikron rozmnaża się 70 razy szybciej w tkankach, które tworzą drogi oddechowe, co może ułatwić rozprzestrzenianie się z osoby na osobę - ocenili. Ale w tkankach płuc, Omikron replikuje się 10 razy wolniej niż oryginalna wersja koronawirusa, co może przyczynić się do mniej poważnych chorób.
Czytaj więcej
Prezydent Francji, Emmanuel Macron oświadczył, że szczepienie na COVID-19 we Francji może być obowiązkowe. Dodał jednak, że obecnie wprowadzenie obowiązku szczepień nie jest priorytetem dla władz w Paryżu.
Oficjalny raport jest w trakcie weryfikacji i nie został wydany przez zespół badawczy. W komunikacie prasowym wydanym przez Uniwersytet w Hong Kongu, prowadzący badania dr Michael Chan Chi-wai powiedział: "Ważne jest, aby zauważyć, że powaga choroby u ludzi nie jest określona tylko przez replikację wirusa", ale także przez odpowiedź immunologiczną każdej osoby na infekcję, która czasami rozwija się w zagrażające życiu zapalenie.