Kalifornia przywraca obowiązek noszenia masek. "Wiemy, że ludzie są zmęczeni"

W Kalifornii od środy przez miesiąc znów trzeba będzie nosić maski we wszystkich miejscach publicznych znajdujących się pod dachem - poinformował Mark Ghaly, stanowy sekretarz ds. zdrowia.

Publikacja: 14.12.2021 04:30

Los Angeles

Los Angeles

Foto: PAP/EPA

Obowiązek noszenia masek w Kalifornii zostanie przywrócony w najludniejszym stanie USA, ze względu na wzrost liczby zakażeń koronawirusem SARS-CoV-2 oraz pojawienie się wariantu Omikron. 

- Wiemy, że ludzie są zmęczeni i spragnieni normalności - powiedział Ghaly na konferencji prasowej. - Mówiąc szczerze, ja też jestem - dodał.

Następnie Ghaly poinformował, że od święta Dziękczynienia liczba zakażeń koronawirusem SARS-CoV-2 w Kalifornii wzrosła o 47 proc., do poziomu ponad 14 przypadków na 100 tysięcy mieszkańców.

Czytaj więcej

Dania: Od poniedziałku wracają maski. Rząd ma wsparcie w parlamencie

W niedzielę USA przekroczyły próg 800 tysięcy zgonów chorych na COVID-19 oraz 50 mln wykrytych zakażeń. W USA rosną obawy o uderzenie zimowej fali epidemii, która może być napędzana wariantem Omikron, który ma rozprzestrzeniać się znacznie szybciej niż dominujący dotychczas wariant Delta.

Kalifornia zaostrzy także reguły uczestniczenia w dużych wydarzeniach publicznych, takich jak festiwale muzyczne czy rozgrywki zawodowych sportowców obserwowane przez ponad tysiąc osób.

47 proc.

O tyle wzrosła w Kalifornii liczba zakażeń od święta Dziękczynienia

Mieszkańcy stanu, którzy będą chcieli wziąć udział w takich imprezach, będą musieli wykazać się dowodem zaszczepienia przeciw COVID-19, bądź okazać negatywny wynik testu antygenowego lub PCR. Ten pierwszy musi być wykonany najwcześniej dobę przed imprezą, ten drugi - dwie doby. 

Władze stanu rekomendują też, by wszystkie osoby przyjeżdżające do Kalifornii spoza stanu były testowane na COVID-19 w ciągu 3-5 dni od przybycia - poinformował Ghaly.

Ochrona zdrowia
WHO żąda od Chin "przejrzystości". Chodzi o genezę COVID-19
Materiał Promocyjny
Gospodarka natychmiastowości to wyzwanie i szansa
Ochrona zdrowia
Szef WHO pytany o współpracę z administracją Trumpa. "Nie wydawał się zaniepokojony"
Ochrona zdrowia
Covid może uderzyć znowu. Ostrzega Instytut Pasteura
Ochrona zdrowia
Nowy szczep wirusa małpiej ospy coraz bliżej Polski. Eksperci ocenili ryzyko
Materiał Promocyjny
Suzuki Vitara i S-Cross w specjalnie obniżonych cenach. Odbiór od ręki
Ochrona zdrowia
Kanada zapłaci za antykoncepcję i leczenie cukrzycy. Niektóre prowincje protestują
Materiał Promocyjny
Wojażer daje spokój na stoku