Na konferencji prasowej z 7 grudnia minister zdrowia Adam Niedzielski zapowiedział, że od 1 marca w Polsce ma wejść w życie obowiązek szczepień przeciw COVID-19 wobec przedstawicieli określonych grup zawodowych - pracowników ochrony zdrowia, nauczycieli i służb mundurowych.
Czytaj więcej
Minister zdrowia Adam Niedzielski ogłosił nowe decyzje władz w związku z koronawirusem SARS-CoV-2 i chorobą COVID-19. Zapowiedział obowiązek szczepień na COVID-19 dla trzech grup zawodowych - medyków, nauczycieli i przedstawicieli służb mundurowych. Mniej osób będzie mogło jednocześnie przebywać w obiektach sakralnych, sportowych, gastronomicznych i kulturalnych. Zamknięte będą dyskoteki i kluby. Od 20 grudnia do 9 stycznia nauka zdalna w szkołach podstawowych i średnich.
Ministerstwo Zdrowia na swoim profilu na Twitterze podkreśla jednak, że wprowadzony obowiązek szczepień nie jest przymusem.
Na czym polega różnica? Odpowiedź można znaleźć w Ustawie o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi. Słowo "przymus" pojawia się w ustawie w artykule 36, który stanowi, że "wobec osoby, która nie poddaje się obowiązkowi szczepienia, badaniom sanitarno-epidemiologicznym, zabiegom sanitarnym, kwarantannie lub izolacji, a u której podejrzewa się lub rozpoznano chorobę szczególnie niebezpieczną i wysoce zakaźną, stanowiącą bezpośrednie zagrożenie dla zdrowia lub życia innych osób, może być zastosowany środek przymusu bezpośredniego polegający na przytrzymywaniu, unieruchomieniu lub przymusowym podaniu leków".