Sąd: Rząd Niemiec działał zgodnie z prawem wprowadzając obostrzenia

Sąd najwyższy Niemiec odrzucił skargi na godziny policyjne i inne obostrzenia nałożone w tym roku przez władze federalne na obszarach, gdzie koronawirus szybko się rozprzestrzeniał.

Publikacja: 30.11.2021 12:36

Sąd: Rząd Niemiec działał zgodnie z prawem wprowadzając obostrzenia

Foto: AFP

Orzeczenie Federalnego Trybunału Konstytucyjnego Niemiec zapadło na kilka godzin przed tym, jak odchodząca kanclerz Angela Merkel i jej następca Olaf Scholz planowali odbyć rozmowy na temat sytuacji z szefami krajów związkowych.

Eksperci i politycy wielokrotnie domagali się wprowadzenia ostrzejszych obostrzeń, ale zmiana rządu w Niemczech spowodowała spowolnienie procesu decyzyjnego.

Sąd uznał, że najbardziej kontrowersyjne przepisy zawarte w federalnej ustawie o "hamulcu bezpieczeństwa", która obowiązywała od kwietnia do końca czerwca, były zgodne z konstytucją. Obejmowały one godzinę policyjną od 22.00 do 5.00 oraz zamknięcie szkół na obszarach o wysokim wskaźniku zakażeń koronawirusem.

Orzeczenie sądu wywołało nowe apele o wprowadzenie ostrzejszych przepisów, wzorem innych państw zachodnich.

Czytaj więcej

Nowy wariant koronawirusa - Omikron wykryty w Holandii wcześniej niż w RPA

- Potrzebujemy teraz hamulca bezpieczeństwa, który działa w całym kraju na jednolitych zasadach - powiedział agencji informacyjnej dpa szef sztabu Merkel, Helge Braun. - Wyrok jasno pokazuje, że wiążące jednolite działania są możliwe. W obecnej, trudnej sytuacji jest to również konieczne - dodał.

We wtorek siedmiodniowy wskaźnik zakażeń w Niemczech spadł po raz pierwszy od ponad trzech tygodni, ale wyniósł 452,2 nowych przypadków na 100 000 mieszkańców i był niewiele niższy od poniedziałkowego rekordu 452,4. Instytut Roberta Kocha poinformował że w ciągu ostatnich 24 godzin potwierdzono 45 753 nowe przypadki. Zanotowano kolejnych 388 zgonów.

Co najmniej 68,4 proc. 83-milionowej populacji jest obecnie w pełni zaszczepionych, ale to poniżej minimalnego progu 75 proc., na który liczył rząd.

Ochrona zdrowia
WHO żąda od Chin "przejrzystości". Chodzi o genezę COVID-19
Materiał Promocyjny
Gospodarka natychmiastowości to wyzwanie i szansa
Ochrona zdrowia
Szef WHO pytany o współpracę z administracją Trumpa. "Nie wydawał się zaniepokojony"
Ochrona zdrowia
Covid może uderzyć znowu. Ostrzega Instytut Pasteura
Ochrona zdrowia
Nowy szczep wirusa małpiej ospy coraz bliżej Polski. Eksperci ocenili ryzyko
Materiał Promocyjny
7 powodów, dla których warto przejść na Małą Księgowość
Ochrona zdrowia
Kanada zapłaci za antykoncepcję i leczenie cukrzycy. Niektóre prowincje protestują
Materiał Promocyjny
Wojażer daje spokój na stoku