Indie: Miliard szczepień na COVID. Premier: Będą nast traktować poważniej

W Bombaju w Indiach po 18 miesiącach 22 października otwarto kina, zamknięte w związku z pandemią koronawirusa SARS-CoV-2 - informuje AP.

Publikacja: 22.10.2021 09:47

Narendra Modi w punkcie szczepień na COVID

Narendra Modi w punkcie szczepień na COVID

Foto: PAP/EPA

arb

Kina otwarto w reżimie sanitarnym - na salach może być zajęte maksymalnie co drugie miejsce. Ponadto bilety są sprzedawane jedynie osobom, które dysponują certyfikatem świadczącym o zaszczepieniu na COVID-19 lub mają status "osoby bezpiecznej" (są ozdrowieńcami lub legitymują się negatywnym wynikiem testu na COVID) w specjalnej aplikacji. W kinach nie można spożywać jedzenia, ani pić napojów, widzowie muszą siedzieć na sali w maskach, przed wejściem mierzy się im temperaturę. 

W pozostałych częściach Indii kina otwarto już wcześniej.

Otwarcie kin w Bombaju ma wymiar symboliczny, ponieważ miasto to jest uważane za stolicę indyjskiej rozrywki. Co roku w tzw. Bollywood powstaje ponad 2 tysiące filmów, a wartość branży filmowej w Indiach szacowana jest na 2,8 mld dolarów.

Czytaj więcej

Koronawirus na Łotwie: Ofiary telewizyjnej propagandy

Dzień przed otwarciem kin w Bombaju Indie świętowały osiągnięcie poziomu miliarda szczepień przeciw COVID-19 w kraju. Ok. połowa z blisko 1,4 mld mieszkańców Indii otrzymała co najmniej jedną dawkę szczepionki. Ok. 20 proc. mieszkańców kraju jest w pełni zaszczepionych.

Premier Indii Narendra Modi mówił w piątek, że program szczepień w Indiach jest "przykładem co można osiągnąć, jeśli obywatele i rząd współpracują dla wspólnego dobra"

2,8 mld

Tyle dolarów ma być warta branża filmowa w Indiach

- Podanie miliarda dawek to nie tylko liczba, ale też odzwierciedlenie determinacji kraju. Indie zapisały nowy rozdział w historii. Świat będzie teraz traktował Indie poważniej - powiedział Modi. Jego przemówienie transmitowały telewizje w całym kraju.

Modi wezwał też mieszkańców Indii, by kupowali produkty pochodzące z Indii, by ożywić gospodarkę.

Ochrona zdrowia
WHO żąda od Chin "przejrzystości". Chodzi o genezę COVID-19
Ochrona zdrowia
Szef WHO pytany o współpracę z administracją Trumpa. "Nie wydawał się zaniepokojony"
Ochrona zdrowia
Covid może uderzyć znowu. Ostrzega Instytut Pasteura
Ochrona zdrowia
Nowy szczep wirusa małpiej ospy coraz bliżej Polski. Eksperci ocenili ryzyko
Ochrona zdrowia
Kanada zapłaci za antykoncepcję i leczenie cukrzycy. Niektóre prowincje protestują