Prof. Horban zapowiada koniec epidemii: Piąta fala, a późną wiosną już z górki

Duże fale epidemii, które są groźne, powinny się skończyć wiosną przyszłego roku - zapowiada w rozmowie z Interią prof. Andrzej Horban, główny doradca premiera ds. COVID-19.

Publikacja: 18.10.2021 12:57

Prof. Andrzej Horban

Prof. Andrzej Horban

Foto: Fotorzepa, Jakub Czermiński

arb

Prof. Horban wyliczał, że zaszczepionych przeciw COVID-19 w Polsce jest 60 proc. dorosłych, "a wśród osób w wieku powyżej 80 lat jest to 81-82 proc.". - Ta reszta, która się nie zaszczepiła, już zachorowała, albo zachoruje w przyszłości. Kiedy większość z tej grupy przejdzie zakażenie, kolejne fale nie będą mieć tak dużej skali jak dotychczas - dodał. 

Jednocześnie prof. Horban zapowiedział, że wiosną czeka nas jeszcze piąta fala epidemii koronawirusa, która "może być równie niesympatyczna jak ta jesienna, przynajmniej na terenach, gdzie zaszczepiło się mało osób". - Późną wiosną będzie już z górki. Zgromadzone dane wskazują, że wirus pozostanie z nami, ale nie będzie już dewastował naszego życia - dodał. W kontekście obecnej, czwartej fali, prof. Horban mówił, że "wszystko jest w rękach obywateli". - Jeśli się zaszczepią, będziemy mieć realną szansę na znaczne ograniczenie pandemii, bo na jej zahamowanie w tym momencie nie ma już szans. Czwarta fala zaczyna się rozpędzać - stwierdził.

BLACK WEEKS -75%

Czytaj dalej RP.PL. Nie przegap oferty roku!
Ciesz się dostępem do treści najbardziej opiniotwórczego medium w Polsce. Rzetelne informacje, pogłębione analizy, komentarze i opinie. Treści, które inspirują do myślenia. Oglądaj, czytaj, słuchaj.
Ochrona zdrowia
Rząd ma pomysł na rozładowanie kolejek do lekarzy
Ochrona zdrowia
Alert na porodówkach. „To nie spina się w budżecie praktycznie żadnego ze szpitali”
Ochrona zdrowia
Pierwsze rodzime zakażenie gorączką zachodniego Nilu? "Wysoce prawdopodobne"
Ochrona zdrowia
Onkologia w Funduszu Medycznym. Szpitale od roku czekają na pieniądze
Materiał Promocyjny
Klimat a portfele: Czy koszty transformacji zniechęcą Europejczyków?
Ochrona zdrowia
Rośnie liczba nieodwołanych wizyt u lekarza