WHO: Dramatyczny brak szczepionek na Covid-19 w Afryce

Tylko 15 z 54 krajów Afryki zaszczepiło pełną dawką 10 proc. swojej populacji. Wielu pracowników służby zdrowia, walczących z pandemią na pierwszej linii, wciąż pozostaje bez ochrony - alarmują WHO i Międzynarodowa Rada Pielęgniarek.

Publikacja: 01.10.2021 10:18

WHO: Dramatyczny brak szczepionek na Covid-19 w Afryce

Foto: PAP/EPA, NIC BOTHMA

amk

Wśród krajów na kontynencie afrykańskim 52 otrzymały szczepionki przeciwko Covid-19. Połowa z nich dwiema dawkami zaszczepiła zaledwie 2 lub mniej procent swojej populacji.

Dane te przekazało w oświadczeniu biuro regionalne WHO w stolicy Kongo, Brazzaville.

Informacje dotyczące szczepień w 9 krajach Afryki przeanalizował dyrektor generalny Międzynarodowej Rady Pielęgniarek (ICN), Howard Catton.

2 proc.

populacji zaszczepiła połowa krajów w Afryce

Wynika z nich, że około jedna trzecia pracowników służby zdrowia w tych krajach wciąż czeka na szczepienie, zaś w pełni zaszczepionych jest około 10 procent.

Wcześniej Światowa Organizacja Zdrowia wezwała do zaszczepienia co najmniej 10 proc. pracowników służby zdrowia w każdym kraju - cel ten został osiągnięty w prawie  90 proc. krajów o wysokich dochodach. W niektórych podawane są już trzecie dawki przypominające i trwają szczepienia dzieci.

WHO i ICN wezwały do przyspieszenia dystrybucji szczepionek wśród najbardziej zagrożonych grup na kontynencie afrykańskim, wyraziły tez zaniepokojenie "nieprzejrzystymi planami dostarczania" i "wąskimi gardłami" dystrybucji szczepionek w Afryce.

- Pomimo obietnic nie widzimy dostaw, a to jest kryzys zdrowia i praw człowieka – powiedział Howard Catton. -  Dzisiaj pielęgniarki i inni pracownicy służby zdrowia znów podejmą pracę ze świadomością, że są narażeni na większe ryzyko i nie mają żadnej ochrony.

- Widzieliśmy niedawno, jak miliarder wysyła w kosmos pracownika służby zdrowia, ale tu na ziemi wciąż mamy ich miliony czekających na szczepienie - podsumował Catton.

Ochrona zdrowia
Konsultant krajowa w dziedzinie położnictwa i ginekologii nt. aborcji w Oleśnicy
Ochrona zdrowia
Darmowe badania i porady dietetyka dla pacjentów. Termin mija 18 kwietnia
Ochrona zdrowia
Aborcja w dziewiątym miesiącu ciąży. Izabela Leszczyna komentuje dla "Rz"
Ochrona zdrowia
Trwa kontrola w poradniach i przychodniach. Chodzi o karty szczepień
Ochrona zdrowia
Bezpłatne badania dla większej liczby Polaków. Nowy program ma ruszyć 1 maja