Koronawirus. Japonia: Kolejny przypadek zanieczyszczenia szczepionki na COVID

W japońskiej prefekturze Kagawa zidentyfikowano fiolkę szczepionki na COVID-19 koncernu Moderna, która może być zanieczyszczona obcą substancją. Do czasu wyjaśnienia sytuacji zawieszono szczepienia szczepionkami z całej partii.

Aktualizacja: 01.09.2021 06:55 Publikacja: 01.09.2021 04:30

Koronawirus. Japonia: Kolejny przypadek zanieczyszczenia szczepionki na COVID

Foto: PAP/EPA

arb

W wydanym we wtorek oświadczeniu władze prefektury poinformowały, że farmaceuta znalazł cząsteczki czarnej substancji w jednej z fiolek w czasie sprawdzania przed użyciem, czy nie zawiera ona obcych substancji.

Japonia zawiesiła w ostatnich dniach stosowanie w kraju ok. 2,6 mln szczepionek na COVID-19 koncernu Moderna z kilku partii, które trafiły do kraju, w związku z wykryciem zanieczyszczeń w fiolkach i strzykawkach, którymi pobierano porcje szczepionki.

Moderna i hiszpańska firma Rovi, która przygotowuje dawki szczepionki używane poza granicami USA twierdzą, że do zanieczyszczenia mogło dojść na etapie wytwarzania produktu.

Moderna podkreśla, że jak dotąd nie zidentyfikowano, w związku z całą sprawą, żadnych problemów związanych z bezpieczeństwem czy skutecznością szczepionki.

Władze prefektury Kanagawa podały, że lokalny dystrybutor szczepionki, firma Takeda Pharmaceutical, zabrała fiolkę zawierającą podejrzaną substancję do badań. Szczepionkami z partii, z której pochodziła szczepionka, zaszczepiono ok. 3 790 osób.

Resort zdrowia Japonii informował w poniedziałek, że do zanieczyszczenia części fiolek ze szczepionką mogło dojść w wyniku nieprawidłowego pobierania dawek szczepionki do strzykawek, w czasie którego uszkodzone mogło zostać gumowe zamknięcie fiolki.

Ochrona zdrowia
Rośnie liczba incydentów cyberbezpieczeństwa w sektorze ochrony zdrowia
Materiał Promocyjny
Przed wyjazdem na upragniony wypoczynek
Ochrona zdrowia
Prezes NFZ dla „Rz”: Będą zmiany w finansowaniu Ambulatoryjnej Opieki Specjalistycznej
Ochrona zdrowia
CBA przedłuża kontrolę w sprawie Funduszu Medycznego. W zamrażarce 4,2 mld złotych
Ochrona zdrowia
Szpitale toną w długach. Czy będą ograniczać liczbę pacjentów?
Ochrona zdrowia
Od 1 lutego 2025 r. zmiany w sanatoriach z ZUS. Skorzysta więcej osób