Lekarze apelują: nie wolno lekceważyć infekcji

W przychodniach coraz więcej przeziębionych, ale medycy uspokajają: – To nie jest epidemia grypy

Publikacja: 06.02.2008 01:20

Pracownicy ośrodków zdrowia oceniają, że w ciągu ostatnich dni o pomoc lekarza prosi nawet o jedną trzecią więcej pacjentów niż w styczniu.

– Zdarza się, że matka przychodzi z chorym dzieckiem, a sama zaczyna się skarżyć na dolegliwości przeziębieniowe – mówią pracownicy przychodni przy ul. Kilińskiego w Wesołej. Są dni, że zgłasza się do nich nawet 90 pacjentów dziennie, choć jeszcze niedawno było ich 60.

W placówkach na Pradze-Północ i na Żoliborzu liczba pacjentów wzrosła o 25 – 30 proc. Więcej chorych jest też w prywatnych lecznicach, np. do Lux-Medu w ciągu kilku ostatnich dni zapisało się o 40 proc. więcej warszawiaków niż w podobnym okresie ubiegłego roku. Wzrost zachorowań odnotowali też eksperci z Państwowego Zakładu Higieny.

– Zgłaszają się do nas zarówno osoby z wirusową infekcją górnych dróg oddechowych, jak i przewodu pokarmowego – mówi Małgorzata Plewako z zespołu przychodni na Pradze-Północ.

Lekarze apelują, by nie ignorować pierwszych objawów infekcji: podwyższonej gorączki, osłabienia, kaszlu.

– Nieleczone niegroźne infekcje mogą doprowadzić do poważnych powikłań – ostrzega dr Wojciech Borkowski z zespołu lecznic na Żoliborzu. – Już zaczynają do nas trafiać pacjenci z zapaleniem oskrzeli lub płuc. To nie żarty. Przechodzone przeziębienia mogą się skończyć chorobami serca lub ciężkimi chorobami laryngologicznymi, np. zapaleniem ucha.

Z drugiej strony medycy uspokajają: nie ma epidemii grypy. – Luty i marzec to miesiące, kiedy co roku wzrasta liczba zachorowań na infekcje wirusowe, w tym oczywiście na grypę – uważa dr Katarzyna Mikulska z Centrum Informacji o Przeziębieniu i Grypie. – Także wiosenna pogoda, jaką mamy teraz, sprawia, że wirusy i bakterie mają świetne warunki do namnażania się.

Według nich najlepszym sposobem uniknięcia przeziębienia jest m.in. wystrzeganie się wyziębiania i przegrzewania organizmu (odpowiednie ubieranie się) i unikanie dużych skupisk ludzi.

Ochrona zdrowia
Lipcowe podwyżki dla pracowników ochrony zdrowia. AOTMiT zaczyna szacować koszty
Ochrona zdrowia
Alternatywa dla sanatorium? Pacjent musi więcej zapłacić, ale wybiera czas i miejsce
Ochrona zdrowia
Wybierasz się do sanatorium? Od 1 maja zapłacisz więcej. Jak wygląda cennik?
Ochrona zdrowia
Szanse i wyzwania w leczeniu raka płuca
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Ochrona zdrowia
Konsultant krajowa w dziedzinie położnictwa i ginekologii nt. aborcji w Oleśnicy