Oglądać stopy i dno oka

Prof. Krzysztof Strojek, konsultant krajowy w dziedzinie diabetologii.

Publikacja: 14.04.2014 01:55

Zwolnienia, renty i leczenie ciężkich powikłań cukrzycy znacznie obciążają budżet. Czy postęp medycyny pozwala choć trochę odciążyć finanse ?publiczne?

Krzysztof Strojek:

Odciążeniem mogą być poradnie ambulatoryjne. Dowiedziono, że jeśli na terenie powiatu funkcjonuje poradnia diabetologiczna, to częstość śpiączek spada do zera. A chorym ?na cukrzycę grozi nie tylko śpiączka ketonowa, która ma śmiertelność 5 proc., ?ale też hiperosmolarna ?o 15-procentowej ?i mleczanowa aż o 50-procentowej śmiertelności. Jeżeli przez 10–15 lat ?chorzy na cukrzycę nie mają kontrolowanych czterech podstawowych parametrów – cukru, lipidów, ciśnienia i wagi, które nazywam mantrą cukrzycową – dochodzi ?do innych poważnych powikłań. Obejmują one nie tylko konieczność dializ, zawały serca, udary mózgowe, amputacje ?i zaburzenia czucia ?w stopach, ale też schorzenia w obrębie przewodu pokarmowego. Chorzy tracą zdolność kontrolowania moczu czy stolca ?i borykają się z naprzemiennymi biegunkami ?i zaparciami. Poradnie diabetologiczne pomagają kontrolować cukrzycę i nie dopuścić do tych powikłań.

Podczas lutowego Europejskiego Forum Cukrzycy w Brukseli specjaliści wiele mówili ?o wciąż zaniedbywanym problemie stopy cukrzycowej.

W Polsce ten problem również jest pomijany, ?bo lekarze są zwykle ?w niedoczasie i nie mają czasu sprawdzić stopy pacjenta z cukrzycą. A jest to bardzo istotne, bo wielu z nich cierpi na zespół stopy cukrzycowej (ZSC), który polega na zaburzeniach krążenia krwi w stopie, które sprawiają, że nie dopływa do niej krew i może wdać się martwica. Pacjent z ZSC ma osłabione czucie w nogach i nie czuje, że się skaleczył. W dodatku chory ma też zmiany ?w układzie kostnym stopy – zmieniają się punkty nacisku na stopę w czasie chodzenia, co zwiększa ryzyko urazu. ?W konsekwencji powstaje owrzodzenie, a w jego następstwie martwica, która zmusza do amputacji.

Lekarze w Brukseli podkreślali, że cukrzyków trzeba zmuszać ?do pokazywania stóp, ?bo sami często się ?wstydzą.

Lekarze powinni przynajmniej raz w roku oglądać stopy pacjenta, ?ale przede wszystkim nauczyć ich prawidłowej pielęgnacji. Nogi muszą być czyste i natalkowane, paznokcie prawidłowo obcięte, buty wygodne, skarpetki miękkie. Trzeba robić wszystko, by nie doszło do skaleczenia, ?bo w przypadku ZSC ?nawet najdrobniejsze grozi amputacją.

Na co jeszcze powinno się uważać w przypadku cukrzyków?

Chorzy powinni badać regularnie dno oka ?i przynajmniej raz w roku odwiedzać okulistę, nawet we wczesnych stadiach choroby. Podwyższony poziom cukru we krwi powoduje zmiany ?w naczyniach siatkówki, które pękają i powodują krwotoki do oka. Na skutek podwyższonego poziomu cukru we krwi może się ?też odklejać siatkówka, ?co powoduje utratę wzroku. Wczesne zmiany są niewielkie, widoczne ?tylko podczas badania oftalmoskopem.

TRANSFORMACJA ENERGETYCZNA

Zobacz debatę prezesów największych spółek energetycznych

Dołącz do dyskusji

Zwolnienia, renty i leczenie ciężkich powikłań cukrzycy znacznie obciążają budżet. Czy postęp medycyny pozwala choć trochę odciążyć finanse ?publiczne?

Krzysztof Strojek:

Pozostało jeszcze 94% artykułu
Ochrona zdrowia
Lipcowe podwyżki dla pracowników ochrony zdrowia. AOTMiT zaczyna szacować koszty
Ochrona zdrowia
Alternatywa dla sanatorium? Pacjent musi więcej zapłacić, ale wybiera czas i miejsce
Ochrona zdrowia
Wybierasz się do sanatorium? Od 1 maja zapłacisz więcej. Jak wygląda cennik?
Ochrona zdrowia
Szanse i wyzwania w leczeniu raka płuca
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Ochrona zdrowia
Konsultant krajowa w dziedzinie położnictwa i ginekologii nt. aborcji w Oleśnicy
Materiał Partnera
Polska ma ogromny potencjał jeśli chodzi o samochody elektryczne