Aktualizacja: 24.11.2024 23:10 Publikacja: 07.03.2024 17:58
Temperatury w Europie w lutym 2024 r. były o 3,3°C wyższe od średniej miesięcznej z lat 1991–2020
Foto: stock.adobe.com
Jak wynika z danych unijnego programu Copernicus Climate Change Service, również globalne temperatury powierzchni mórz są najwyższe w historii.
Dane pokazują, że luty był o 1,77°C cieplejszy niż średnia przedindustrialna w latach 1850–1900 i o 0,81°C powyżej poziomu z lat 1991–2020. Średnia globalna temperatura w ciągu ostatnich 12 miesięcy – od marca 2023 r. do lutego 2024 r. – była najwyższa w historii i wyniosła 1,56°C powyżej poziomu sprzed epoki przemysłowej.
Ambasadorowie państw członkowskich przy UE poparli pomysł zmniejszenia ochrony wilków. Zmiana pozwoli na ich odstrzał. Polska, w której ochrona tych zwierząt już dziś jest łagodniejsza niż w innych krajach UE, również była „za”.
- Robimy wszystko, i na ten moment nam się to udaje, by ograniczyć skalę oddziaływania złotej algi w zbiorniku Dzierżno, by nie przedostała się ona do Odry i nie popłynęła dalej w Polskę - powiedziała Paulina Hennig-Kloska, minister klimatu i środowiska, pytana o katastrofę ekologiczną w Dzierżnie Dużym. Przyznała, że zakwit alg to efekt spuszczanych w tamtym rejonie wód poprzemysłowych.
Filipiński tankowiec, na którego pokładzie było 1,4 miliona litrów oleju opałowego, zatonął u wybrzeży Manili - poinformowały miejscowe władze.
"Inwestycje rodem z lat siedemdziesiątych" przyczyniły się, zdaniem Urszuli Zielińskiej, wiceminister klimatu, współprzewodnicząca Zielonych do obecnej sytuacji na Odrze.
Europejczycy są coraz bardziej przekonani, że mogą wpłynąć na ochronę klimatu poprzez zmianę codziennych nawyków
Setki aktywistów ekologicznych protestujących przeciwko rozbudowie fabryki Tesli w Niemczech starło się z policją przy próbie wejścia na teren fabryki producenta aut elektrycznych pod Berlinem.
Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej miał zdecydować o wstrzymaniu największego programu wspierającego wymianę starych kotłów na węgiel i drewno (tzw. kopciuchów) nawet na kilka miesięcy.
Aktywiści klimatyczni z ruchu Ostatnie Pokolenie zapowiadają protesty, które mogą utrudnić poruszanie się po Warszawie. Działacze sprzeciwiają się w ten sposób polityce rządu Donalda Tuska, który – jak zaznaczają – "po roku rządów wciąż napędza kryzys klimatyczny".
Ubiegłoroczny szczyt klimatyczny COP28 w Dubaju zakończył się globalnym wezwaniem do odchodzenia od paliw kopalnych. Jednak w tym roku, zamiast pogłębić zobowiązanie, kraje unikają nawet jego powtórzenia.
Inwestorzy dobrze przyjęli ogłoszone w czwartek wyniki największego polskiego ubezpieczyciela. Jego akcje na warszawskiej giełdzie zyskały na zamknięciu notowań blisko 7 proc., podstawowe indeksy około 1,5 proc.
Na dzień przed zakończeniem szczytu klimatycznego COP29 w Azerbejdżanie opublikowano propozycję tekstu dotyczącego nowego celu finansowania klimatycznego (NCQG). Eksperci mówią o „iluzji postępu”, a sekretarz generalny ONZ Antonio Guterres przypomina, że czas ucieka.
Międzynarodowy zespół naukowców, który przeprowadził badania, wykorzystując obserwacje z satelitów NASA, stwierdził, że od 2014 roku odnotowuje się wyjątkowo niski poziom zasobów wodnych na Ziemi. Z czym ma związek to zjawisko?
Mimo wielu protestów i apeli mających związek z podarowaniem papieżowi Franciszkowi ogromnej jodły, która ma stanąć przed świętami Bożego Narodzenia na placu Świętego Piotra, 200-letnie drzewo zostało ścięte. Jak twierdzi Watykan, „zapewni to naturalną wymianę drzewostanu na następne dekady".
Koalicja 55 grup klimatycznych oraz 42 cenionych naukowców i ekspertów ds. klimatu podpisała list otwarty, w którym wzywa kraje do walki z dezinformacją klimatyczną. „Nie możemy pozwolić, aby kłamstwa osłabiły działania na rzecz klimatu i utrudniły postęp” – czytamy w liście.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas