Aktualizacja: 19.02.2025 21:17 Publikacja: 25.07.2024 17:16
Tankowiec zatonął w pobliżu miasta Lima
Foto: Reuters
Statek zatonął u wybrzeży nadmorskiego miasta Lima w prowincji Bataan. Filipiński minister transportu Jaime Bautista powiedział, że 16 z 17 członków załogi MT Terra Nova zostało uratowanych po tym. Z kolei straż przybrzeżna poinformowała, że znalazła ciało zaginionego wcześniej członka załogi na morzu.
– Doszło już do wycieku ropy. W tej chwili nie możemy wysłać naszych służb ze względu na silny wiatr i wysokie fale – powiedział Bautista. Dodał, że statek przewoził 1494 ton paliwa przemysłowego.
Według Centrum Naukowo-Środowiskowego Ratowania Delfinów „Delfa” w morzu znaleziono ponad 30 martwych delfinów. Zdaniem naukowców to efekt katastrofy tankowca i wycieków oleju opałowego w Cieśninie Kerczeńskiej
Ambasadorowie państw członkowskich przy UE poparli pomysł zmniejszenia ochrony wilków. Zmiana pozwoli na ich odstrzał. Polska, w której ochrona tych zwierząt już dziś jest łagodniejsza niż w innych krajach UE, również była „za”.
- Robimy wszystko, i na ten moment nam się to udaje, by ograniczyć skalę oddziaływania złotej algi w zbiorniku Dzierżno, by nie przedostała się ona do Odry i nie popłynęła dalej w Polskę - powiedziała Paulina Hennig-Kloska, minister klimatu i środowiska, pytana o katastrofę ekologiczną w Dzierżnie Dużym. Przyznała, że zakwit alg to efekt spuszczanych w tamtym rejonie wód poprzemysłowych.
"Inwestycje rodem z lat siedemdziesiątych" przyczyniły się, zdaniem Urszuli Zielińskiej, wiceminister klimatu, współprzewodnicząca Zielonych do obecnej sytuacji na Odrze.
Setki aktywistów ekologicznych protestujących przeciwko rozbudowie fabryki Tesli w Niemczech starło się z policją przy próbie wejścia na teren fabryki producenta aut elektrycznych pod Berlinem.
Fundamenty rzetelnego raportowania zagadnień ESG zgodnie z ESRS oraz wskazanie na istotne zagadnienia praktyczne, które pozwolą na prawidłowe przeprowadzenie procesu identyfikacji koniecznych ujawnień, zbierania danych i raportowania w firmie.
24 lutego 2022 roku Rosja rozpoczęła pełnowymiarową inwazję na Ukrainę. Donald Trump nie wyklucza, że jeszcze w lutym spotka się z Władimirem Putinem.
Deklarując udział Wojska Polskiego w misji rozjemczej polski premier postąpiłby nierozważnie, a przede wszystkim złamał prawo. Nie zmienia to faktu, że powinniśmy tam być. To kwestia polskiej racji stanu.
Francja wprowadza obowiązek informowania konsumentów w lokalach gastronomicznych o pochodzeniu mięsa podawanego w potrawach. To samo dotyczy sklepów. Przewiduje to dekret premiera Francois Bayrou.
Mamy jeszcze czas, by Europa nam nie „odjechała” z inwestycjami w niskoemisyjne hutnictwo, bo nasze opóźnienie nie jest jeszcze duże.
Jeżeli wolny świat pozwoli na to, żeby uznać agresję Rosji na Ukrainę za zwycięstwo Putina, to znaczy, że za kilka lat możliwa jest rosyjska agresja na Polskę – mówi Grzegorz Schetyna, szef senackiej Komisji Spraw Zagraniczny, były szef MSZ i marszałek Sejmu.
– Życie pod bombami to zaprzeczenie normalności. Te trzy lata bardzo zmęczyły ludzi. To widać. Ja to nazywam zmęczeniem materiału, ale to jest coś więcej. To jest wycieńczenie – mówi z Charkowa Helena Krajewska z Polskiej Akcji Humanitarnej w podcaście „Rzecz w tym”.
W trzecią rocznicę pełnoskalowej wojny w Ukrainie Centrum Lemkina, które działa przy Instytucie Pileckiego, opublikowało raport dokumentujący zbrodnie popełnione przez Rosjan na ludności cywilnej. Nie wiadomo jednak, co dalej z centrum. Czy nowe władze instytutu i resortu kultury myślą o jego likwidacji?
W Muzeum Prado ruszyła wyjątkowa wystawa prac El Greco. Pierwszy raz od ponad 100 lat można w jednym miejscu obejrzeć aż osiem dzieł słynnego XVI-wiecznego artysty.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas