Aktualizacja: 22.11.2024 01:13 Publikacja: 20.02.2023 21:00
Foto: Adobe stock
W pierwszej połowie lutego Senat przyjął ustawę o badaniach klinicznych stosowanych u ludzi. Teraz projekt trafi do Sejmu, który zdecyduje, jaka ostatecznie wersja trafi na biurko prezydenta. Parlamentarna praktyka pokazuje, że Sejm najczęściej odrzuca senackie poprawki. Zwłaszcza jeśli jest to projekt rządowy.
Ta ustawa nie wywołała jednak zamieszania. Za przyjęciem jej z senackimi poprawkami opowiedziało się 99 senatorów. Nikt nie wstrzymał się od głosu ani nie zagłosował przeciw.
W popularnym memie kobieta mówi: „Uwielbiam odważnych mężczyzn”. Jej partner odpowiada: „Prowadzę działalność gospodarczą w Polsce”. Jednym z głównych problemów, na które trafiają przedsiębiorcy jest cyt. „nieskoordynowane i niespójne podejście organów administracji publicznej do niejednoznacznych przepisów prawa”.
Braki kadrowe, problemy z finansowaniem leczenia oraz sprzętu – to wyzwania, z jakimi boryka się system ochrony zdrowia. Środki z KPO mogą pomóc, ale bez wykwalifikowanych specjalistów inwestycje mogą nie przynieść oczekiwanych rezultatów.
Poznań i Sopot to najzdrowsze miasta w Polsce – pokazują wyniki trzeciej już edycji Indeksu Zdrowych Miast. Oceniane są w nim warunki życia w 66 polskich miastach na prawach powiatu.
Jesteśmy na finiszu Leczmy z troską! i towarzyszącej mu kampanii wzmacniającej ideę medycyny o ludzkiej twarzy. Do konkursu zgłaszają się stowarzyszenia i fundacje z całej Polski, a im bliżej mety, tym powszechniejsza mobilizacja - termin na nadsyłanie zgłoszeń mija bowiem 15 września!
Europejczycy są coraz bardziej przekonani, że mogą wpłynąć na ochronę klimatu poprzez zmianę codziennych nawyków
Ministerstwo Zdrowia przyznaje, że zgłasza się coraz więcej aptek, które chcą wystawiać recepty na pigułkę „dzień po”.
Ministerstwo Zdrowia planuje wycofanie ze sprzedaży w Polsce saszetek nikotynowych. Wcześniej resort finansów przedstawił propozycję opodatkowania woreczków akcyzą. Przewidywane wpływy z tego tytułu w kolejnych 3 latach oszacowano na 172 mln zł.
Sejmowa Komisja Zdrowia opowiedziała się za odrzuceniem wotum nieufności wobec minister zdrowia Izabeli Leszczyny. Głosowanie poprzedziła burzliwa dyskusja z udziałem posłów opozycji.
Osoba oddająca krew otrzymuje tytuł Honorowego Dawcy Krwi, a wraz z nim listę przywilejów. Do Sejmu wpłynęła petycja, która proponuje jej rozszerzenie. Na co aktualnie mogą liczyć krwiodawcy?
Teorie spiskowe o szczepieniach wciąż mają się w Polsce dobrze. Problem w tym, że unikający szczepień naraża nie tylko siebie. Czy szef może kazać się zaszczepić?
Obowiązkiem pracodawców jest ochrona życia i zdrowia pracowników. Czy w zakresie tego obowiązku firma może wymagać szczepienia, pytać o nie albo zwolnić za jego brak?
Producenci leków nie zgadzają się z nadmiernym obciążeniem ich kosztami za usunięcie mikrozanieczyszczeń ze ścieków komunalnych. A skutki w postaci wyższych cen leków odczują pacjenci.
Siedem lat temu interwencje ratujące życie były sporadyczne, może jedna na miesiąc. W październiku tego roku przeprowadziliśmy 147 interwencji, w których zagrożone było życie lub zdrowie dziecka – mówi Anna Turzyniecka, główna specjalistka Dziecięcego Telefonu Zaufania Rzeczniczki Praw Dziecka, interwentka kryzysowa i seksuolog.
Zwiększenie aktywności fizycznej do poziomu najbardziej aktywnych starszych Amerykanów może wydłużyć oczekiwaną długość życia o 5, a nawet o 11 lat. Najnowsze badanie wykazało, że wystarczy spacerować przez określony czas w ciągu dnia.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas