Podział majątku po rozwodzie nie ogranicza banku - wyrok SN

Prawem wierzyciela jest dochodzenie swej należności od wszystkich dłużników, w tym obojga małżonków po rozwodzie.

Aktualizacja: 19.03.2020 08:33 Publikacja: 19.03.2020 08:07

Podział majątku po rozwodzie nie ogranicza banku - wyrok SN

Foto: Adobe Stock

Podział majątku dorobkowego z nieruchomością obciążoną hipoteką nie może służyć ograniczeniu liczby dłużników banku, czyli osłabieniu jego zabezpieczenia – to sedno postanowienia Sądu Najwyższego, ważnego, bo rośnie liczba spraw o podział majątku z niespłaconym do końca kredytem.

SN w ostatnich latach kilka razy wypowiadał się na temat znaczenia hipoteki na dzielonym majątku dorobkowym, przesądzając, że po przyznaniu nieruchomości (zwykle mieszkania, domu) jednemu z małżonków ustala się jej wartość z pominięciem ciążącej na niej hipoteki. Czyli biorący taki lokal spłaca go za oboje. Z kolei w uchwale poszerzonego składu z 27 lutego 2019 r. (sygn. III CZP 30/18) SN stwierdził, że art. 618 § 3 kodeksu postępowania cywilnego nie wyłącza dochodzenia między małżonkami roszczenia o zwrot kwoty kredytu zabezpieczonego hipoteką, spłaconego przez jednego z nich po uprawomocnieniu się postanowienia o podziale majątku wspólnego. Zwykle następuje to kilka lat po rozwodzie. Przepis ten mówi, że po prawomocnym postanowieniu o zniesieniu współwłasności uczestnik tego postępowania nie może występować z dodatkowymi roszczeniami, choćby ich nie zgłosił wcześniej. Krótko mówiąc, podział majątku powinien być definitywny. SN dopuścił, jak widać, wyjątek dla hipoteki, a jest ona zwykle najważniejszym obciążeniem.

19 zł za pierwszy miesiąc czytania RP.PL

Rzetelne informacje, pogłębione analizy, komentarze i opinie. Treści, które inspirują do myślenia. Oglądaj, czytaj, słuchaj.

„Rzeczpospolita” najbardziej opiniotwórczym medium października!
Prawo w Polsce
Sprawa dotacji dla PiS. Czy PKW wybrnie z impasu?
Podatki
Ważny wyrok ws. prawa do ulgi przy darowiźnie od najbliższej rodziny
Konsumenci
Obniżka opłat za abonament RTV na 2025 rok. Trzeba zdążyć przed tym terminem
Nieruchomości
Dom zostawiony rodzinie w kraju nie przechodzi na własność. Sąd Najwyższy o zasiedzeniu
W sądzie i w urzędzie
Duże zmiany dla wędkarzy od 1 stycznia. Ile trzeba zapłacić w 2025 na łowiskach Wód Polskich?