Ocondohotelach, akademikach, mieszkaniach na wynajem podczas Spotkania Liderów Branży Nieruchomości rozmawialiśmy z Władysławem Grochowskim, prezesem spółki Arche, Krzysztofem Sobolewskim, prezesem GM Invest i SCG, Jackiem Wesołowskim, dyrektorem zarządzającym Trei Real Estate Poland, oraz Dariuszem Węglickim, dyrektorem zarządzającym Catella Polska.
Marka i lokalizacja
Co takiego dzieje się na rynku condohoteli, że ostrzeżenia wydają Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów (UOKiK) oraz Komisja Nadzoru Finansowego (KNF)?
Krzysztof Sobolewski zauważa, że inwestycji hotelowych finansowanych modelem condo (bo, jak podkreśla, hotel od condohotelu od strony funkcjonalnej różnić się nie powinien) pojawiło się bardzo dużo. Rodzą się obawy, że tak refinansowane obiekty mogą powstawać w miejscowościach o podwyższonym ryzyku. I powstają.
– Są czasem prowadzone przez inwestorów, którzy nie mają odpowiedniego doświadczenia, odpowiedniej kadry, czasem nawet bez dobrego zrozumienia modelu biznesowego – przestrzega prezes Sobolewski. – Tymczasem hotele resortowe, wypoczynkowe, ale nie tylko, bo tak finansowane są także hotele miejskie, to bardzo trudny model biznesowy. Hotelarze mówią, że najtrudniejszy ze wszystkich.
Na rynek condohoteli wchodzą mimo to nawet deweloperzy mieszkaniowi. I myślą o nim – na co zwraca uwagę Krzysztof Sobolewski – jak o produkcie mieszkaniowym, czyli: buduję, sprzedaję i na tym moja rola się kończy. – Oczywiście, jest odpowiedzialność gwarancyjna z tytułu wybudowania budynku – mówi. – Ale nie interesują się sferą działania hotelu, która dla nabywców jest fundamentalna, bo liczy się długofalowa możliwość generowania zysków. I pewnie dlatego, że tych inwestycji jest bardzo dużo, zainteresowała się nimi KNF.