Nearshoring napędzi nieruchomości logistyczne

Wracający do Europy przemysł będzie potrzebować powierzchni, podobnie jego kooperanci.

Publikacja: 16.10.2020 13:44

Nearshoring napędzi nieruchomości logistyczne

Foto: materiały prasowe

Część rynku nieruchomości komercyjnych potocznie zwana magazynową to de facto obiekty logistyczno-przemysłowe. Eksperci firmy Savills i Capital Economics prognozują, że do końca 2022 r. popyt na powierzchnię zgłaszany przez sektor produkcyjny w Europie wzrośnie o 11,6 mln m kw. Udział sektora produkcyjnego w popycie na powierzchnię logistyczną wynosi w skali Europy 14 proc.

- W Polsce udział sektora lekkiej produkcji w popycie brutto na powierzchnię przemysłową utrzymuje się na stabilnym poziomie i wynosi około 14 proc., co czyni go jednym z najważniejszych dla rynku najmu nieruchomości logistycznych. Część firm z sektora produkcyjnego decyduje się na prowadzenie działalności we własnych obiektach. Omijają tym samym rynek najmu, aczkolwiek również taki model generuje pośrednio popyt na powierzchnie przeznaczone na wynajem, gdyż kooperanci takich firm często postanawiają wynająć powierzchnię magazynową i przemysłową w pobliskich parkach magazynowych, by skrócić czas dostaw – komentuje Kamil Szymański, dyrektor działu powierzchni magazynowych i przemysłowych, Savills w Polsce.

119 zł za rok czytania RP.PL

Rzetelne informacje, pogłębione analizy, komentarze i opinie. Treści, które inspirują do myślenia. Oglądaj, czytaj, słuchaj.

Nieruchomości
Popyt wystrzelił, biura się zapełniają
Materiał Promocyjny
Gospodarka natychmiastowości to wyzwanie i szansa
Nieruchomości
Wynajem mieszkań. Czy czynsze mocno wzrosną?
Nieruchomości
Zenit w Łodzi z nową ofertą. Był hipermarket, jest osiedle
Nieruchomości
Jakie mieszkanie na przeciętną kieszeń?
Materiał Promocyjny
Suzuki Vitara i S-Cross w specjalnie obniżonych cenach. Odbiór od ręki
Nieruchomości
Nowa Dąbrowa jeszcze urośnie. Mieszkania i lokale usługowe
Materiał Promocyjny
Wojażer daje spokój na stoku