Kiedy kupuje się mieszkanie, liczy się każdy grosz. Jeżeli więc w rodzinie jest osoba, która ma książeczkę mieszkaniową (wystawioną przed 23 października 1990 r.), warto z niej skorzystać. Jej posiadaczowi przysługuje bowiem premia gwarancyjna w wysokości 7 – 9 tys. zł.
Jeżeli sama osoba kupująca nie ma książeczki, nic straconego – można prawo do niej przenieść, czyli scedować.
Kwestie te regulują przepisy wewnętrzne PKO BP. Pozwalają one jednak przenosić prawa do książeczki tylko między: małżonkami (nawet rozwiedzionymi), rodzicami i dziećmi (również między przysposobionym i przysposabiającym), dziadkami i wnukami, rodzeństwem, także przyrodnim, macochą i ojczymem oraz pasierbami. W tym celu zainteresowani powinni się udać do oddziału PKO BP i zabrać ze sobą książeczkę oraz dowody osobiste. W obecności pracownika banku dojdzie do spisania umowy cesji.
Inaczej przedstawia się sytuacja, gdy jedną ze stron takiej umowy jest dziecko. W tym wypadku bowiem potrzebna jest zgoda sądu rodzinnego i opiekuńczego.
Może się zdarzyć, że po przeniesieniu praw jedna osoba stanie się właścicielem kilku książeczek mieszkaniowych. Wówczas bank wypłaci premię z każdej. Przy czym premia jest naliczana od sumy wpłat nieprzekraczających kosztów budowy 55 mkw. powierzchni użytkowej mieszkania albo 70 mkw. powierzchni użytkowej domu jednorodzinnego.