Księga wieczysta: jak sprawdzić dane o nieruchomości

Elektroniczna księga wieczysta ułatwia dostęp do podstawowych informacji o mieszkaniu, domu oraz działce, na której się znajdują

Publikacja: 19.09.2012 03:00

Trzeba jednak znać nowy numer księgi, aby przeglądać ją na ekranie komputera. Z reguły dysponujemy adresem nieruchomości. Niekiedy także jesteśmy w stanie łatwo zdobyć numer działki, korzystając np. ze specjalnych map na portalu www.geoportal.gov.pl. Jednak to nie wystarczy, aby przejrzeć księgę, bo ta ma swój specyficzny numer, a urzędy i sądy nie dysponują wspólnym systemem wyszukiwania informacji, który pozwoliłby podczas wizyty w wydziale wieczysto-księgowym szybko znaleźć numer księgi.

Ustalanie danych

W tym celu trzeba się udać do wydziału zajmującego się ewidencją gruntów i budynków w starostwie powiatowym (w większych miastach, tych na prawach powiatu, wydziały te mieszczą się w ratuszach). Możemy tam zdobyć wypis (bez danych osobowych właściciela, chyba że mamy od niego upoważnienie), na którym będzie także podany numer księgi wieczystej.

Dysponując takim numerem (np. WA4M/00111111/0), możemy sprawdzić jej podstawową zawartość na  stronie internetowej www.ms.gov. pl. Z Internetu dowiemy się, o jaką nieruchomość chodzi, jaką ma powierzchnię, kto jest jej właścicielem, kiedy i na jakiej zasadzie nim został (kupno, darowizna, spadek), czy są jakieś służebności lub roszczenia osób trzecich, a także czy dom lub mieszkanie są obciążone hipoteką, kto jest wierzycielem, na jaką kwotę i do kiedy.

Uważny czytelnik księgi może też w niej dostrzec wzmianki o nowych i o starych wnioskach dotyczących wpisów. Pozwala to zweryfikować nam podstawowe informacje o nieruchomości, którą zamierzamy nabyć. W elektronicznej księdze wieczystej nie znajdziemy natomiast informacji o cenie, jaką uiścił obecny właściciel domu lub mieszkania (w zdobyciu takich informacji mogą pomóc: rzeczoznawca majątkowy, pośrednik, niekiedy notariusz).

Gorzej jest, gdy numer KW jest krótszy, np. 20153. Takich numerów nie ma w e-księgach. Wskazuje to na dwie możliwości – albo księga ma jeszcze tylko wersję papierową (w praktyce są to coraz rzadsze przypadki) albo jest już elektroniczna wersja, tylko trzeba ustalić jej numer.

Niekiedy można próbować szczęścia. Stare kilkucyfrowe numery nie zostały bowiem całkowicie usunięte, ale wkomponowane w nowe. Wystarczy znaleźć kod wydziału wieczysto-księgowego, a następnie przed starym cztero- lub pięciocyfrowym numerem wstawić kilka zer oraz dodać tzw. cyfrę kontrolną.

Przykład

Numer WA4M/00111111/0 oznacza, że księga znajduje się w jednym z sądów w Warszawie (kody innych sądów można ustalić, rozwijając całą listę), poprzednio prawie na pewno miała numer 111111. Cyfrę kontrolną nierzadko jednak trzeba wyszukać ręcznie, wybierając po kolei cyfry od 0 do 9, bo nie ma reguły, jaka ona będzie.

W pozostałych przypadkach trzeba szukać informacji o właściwym numerze e-księgi w wydziale wieczysto-księgowym odpowiedniego sądu rejonowego (można próbować telefonicznie, choć nie wszędzie osiągniemy sukces).

Akta dla właściciela

Założenie e-księgi oznacza, że dotychczasowa jej papierowa zawartość stanowi tzw. akta księgi wieczystej. Nie każdy może do nich zajrzeć, a jedynie te osoby, które wykażą się interesem prawnym. Chodzi głównie o obecnych oraz byłych właścicieli. Zainteresowani kupnem domu lub mieszkania muszą więc liczyć na życzliwość potencjalnych kontrahentów.

Z pomocą mogą też przyjść np. rzeczoznawca majątkowy, pośrednik lub notariusz, bo oni mają łatwiejszy dostęp do akt księgi wieczystej w związku z wykonywaniem przez siebie czynności zawodowych. Dlatego warto skorzystać z ich usług. Chodzi głównie o informacje o cenach, za jakie była sprzedawana wcześniej nieruchomość. Ułatwi to negocjacje ze sprzedającym, może też wpłynąć na znaczne obniżenie ceny transakcji, zwłaszcza gdy zakupu mieszkania dokonywano ze środków pozyskanych z kredytu w celach spekulacyjnych.

Przygotowując się do transakcji, warto poprosić właściciela nieruchomości o pełnomocnictwo na wgląd do ksiąg wieczystych. Najbezpieczniej jest, aby takie pełnomocnictwo dostał nasz radca prawny i adwokat, bo część sądów kwestionuje upoważnienia wystawiane zwykłym osobom, powołując się na art. 87 kodeksu postępowania cywilnego.

 

Trzeba jednak znać nowy numer księgi, aby przeglądać ją na ekranie komputera. Z reguły dysponujemy adresem nieruchomości. Niekiedy także jesteśmy w stanie łatwo zdobyć numer działki, korzystając np. ze specjalnych map na portalu www.geoportal.gov.pl. Jednak to nie wystarczy, aby przejrzeć księgę, bo ta ma swój specyficzny numer, a urzędy i sądy nie dysponują wspólnym systemem wyszukiwania informacji, który pozwoliłby podczas wizyty w wydziale wieczysto-księgowym szybko znaleźć numer księgi.

Pozostało jeszcze 88% artykułu
Prawo w Polsce
Będzie żałoba narodowa po śmierci papieża Franciszka. Podano termin
Prawo dla Ciebie
Oświadczenia pacjentów to nie wiedza medyczna. Sąd o leczeniu boreliozy
Prawo drogowe
Trybunał zdecydował w sprawie dożywotniego zakazu prowadzenia aut
Zawody prawnicze
Ranking firm doradztwa podatkowego: Wróciły dobre czasy. Oto najsilniejsi
Prawo rodzinne
Zmuszony do ojcostwa chce pozwać klinikę in vitro. Pierwsza sprawa w Polsce