Wartość transakcji została ustalona na 280 mln euro, czyli ponad 1,2 mld zł. Dla porównania w ciągu trzech kwartałów tego roku całkowita wartość inwestycji w nieruchomości biurowe w Polsce wyniosła 999 mln euro – według szacunków Avison Young.
To także największa transakcja na rynku biurowym zawarta w tym roku w Europie. Część wpływów zostanie przeznaczona na spłatę kredytów zaciągniętych na budowę.
Czytaj więcej
W ciągu trzech kwartałów 2024 r. udział rodzimego kapitału w wartości transakcji sięgnął 10 proc.
Inwestorzy wracają na rynek biurowy
- Ta transakcja to ważny i optymistyczny sygnał dla całej branży nieruchomości. Inwestorzy wracają na zakupy i nie stronią od inwestycji w perspektywiczne aktywa, spełniające wyśrubowane normy wpisujące się w wymogi ESG. Nabycie budynku w centralnej lokalizacji charakteryzującej się mocnym popytem najemców, ograniczoną podażą nowych projektów i perspektywą wzrostu czynszów, to bezpieczna długoterminowa inwestycja – skomentował Rafał Gierczak, członek zarządu i dyrektor działu zarządzania aktywami w Ghelamco Poland.
- Warsaw UNIT to ikoniczny budynek, który reprezentuje wszystko, czego szukamy w inwestycjach. Tętniąca życiem lokalizacja, najwyższe standardy ESG i międzynarodowy mix najemców, doskonale wpisują się w strategię Eastnine. Dopilnujemy, aby Warsaw UNIT pozostał jednym z najlepszych i najbardziej prestiżowych biurowców w mieście – dodał Kestutis Sasnauskas, prezes Eastnine AB. Inwestor ten jest obecny w Polsce od 2022 r., kiedy kupił od dewelopera Skanska budynek kompleksu Nowy Rynek w Poznaniu. W czerwcu inwestor dokupił kolejny budynek tego kompleksu – i była to pierwsza od lat transakcja prime poza Warszawą (prime, czyli najlepsze nieruchomości - red.).