Po okresie stagnacji w ostatnich kwartałach 2022 r. i w pierwszej połowie 2023 r., w kolejnych miesiącach od wejścia w życie „Bezpiecznego kredytu 2 proc.” (lipiec ub.r. – red.) ceny parceli poszły w górę. Wzrosty w I kw. 2024 r. sięgają 3 do 5 proc. – wynika z raportu serwisu Extradom.pl.
Czytaj więcej
Największym zainteresowaniem kupujących cieszą się nieduże domy – wynika z analiz portalu Nieruchomosci-online.pl. Co z cenami?
Ceny działek budowlanych w górę
– Biorąc pod uwagę ceny mieszkań i utrzymującą się tendencję wzrostową w tym sektorze nieruchomości, można przewidywać, że ceny działek będą rosły nieco wolniej, ale zgodnie z tym trendem – ocenia Wojciech Rynkowski, autor raportu.
Jego zdaniem przewyższający inflację wzrost cen działek budowlanych sprawił, że stały się dobrą lokatą kapitału, w wielu przypadkach nawet bardziej atrakcyjną niż zakup mieszkania. Jak mówi ekspert Extradom.pl, do postawienia domu zwykle potrzebujemy działki o powierzchni 600 mkw. – 1 tys. mkw. – Wzrost ceny mkw. parceli o 50–100 zł podnosi całkowity koszt inwestycji nawet o 30–100 tys. zł – podkreśla.
Wskazuje też na zmiany legislacyjne, które będą mieć wpływ na ten rynek. – Chodzi o wprowadzenie w życie planu ogólnego. To obligatoryjny dokument planistyczny każdej gminy. Plan ogólny będzie obowiązującym aktem prawa miejscowego, który zastąpi studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego. Na jego podstawie będzie badana zgodność planów miejscowych i decyzji o warunkach zabudowy (WZ) – zaznacza. – WZ będą mogły być wydawane na obszarach wskazanych w planie ogólnym. Zmiany mogą ograniczać liczbę działek pod zabudowę jednorodzinną i wydłużać procedurę uzyskania WZ. To z pewnością przełoży się na mniejszą podaż, która w krótkim czasie wpłynie na wzrost cen. Warto mieć to na uwadze, planując formalności – dodaje. Plany ogólne mają być uchwalone do końca 2025 r.