19 zł za pierwszy miesiąc czytania RP.PL
„Rzeczpospolita” najbardziej opiniotwórczym medium października!
Aktualizacja: 15.01.2025 05:10 Publikacja: 13.09.2024 03:06
Podejść do srebrnego budownictwa jest wiele. Od wiosek dla emerytów po wielofunkcyjne kompleksy łączące mieszkania dla aktywnych seniorów z domami opieki dla najstarszych. Na zdjęciu: projekt Origin Investments w Mechelinkach
Foto: mat. pras.
Mieszkania serwisowane/asystowane to segment rynku budownictwa dla seniorów, który ma szansę zyskać największe zainteresowanie kapitału instytucjonalnego w Polsce. Obiekty zapewniające stałą opiekę medyczną będą raczej domeną wyspecjalizowanych graczy.
Choć fundamenty są silne, bo prognozy demograficzne są nieubłagane, to wciąż na tym etapie rozwoju rynku inwestorzy będą skłonniejsi do lokowania w łatwiejsze i miej ryzykowne segmenty sektora living, czyli PRS lub prywatne akademiki.
2 mld zł zebrane przez fundusz emerytalny będą mnożone przez wspieranie dostępnego cenowo budownictwa? Takie rzeczy w Wielkiej Brytanii.
Spółki inwestujące w najem nieruchomości mają za zadanie zaktywizować rodzimy kapitał na zdominowanym przez zagranicznych graczy rynku, ale też przysłużyć się GPW, oszczędnościom obywateli i mieszkaniówce.
Czynsze z nieruchomości komercyjnych nad Wisłą trafiają do inwestorów i emerytów – ale nie polskich. REIT-y mogą to zmienić. Ministerstwo Finansów jest gotowe rozpocząć dyskusję.
Napływ funduszy unijnych, malejąca presja inflacyjna i rosnąca skłonność do obniżania stóp będą miały pozytywny wpływ na szerokie spektrum uczestników rynku – mówi Krzysztof Misiak, szef Cushman Wakefield w Polsce.
Socjalistyczny hiszpański rząd Pedro Sancheza chce nałożyć podatek wynoszący 100 proc. na ludzi spoza UE, którzy kupują hiszpańskie nieruchomości.
Należności z usług hotelowych i konferencyjnych to nie przychody z najmu, podnajmu, dzierżawy, poddzierżawy, leasingu i innych umów o podobnym charakterze. Hoteli nie dotyczą więc szczególne obowiązki dotyczące tzw. spółek nieruchomościowych.
Socjalistyczny hiszpański rząd Pedro Sancheza chce nałożyć podatek wynoszący 100 proc. na ludzi spoza UE, którzy kupują hiszpańskie nieruchomości.
Większy budżet na budownictwo społeczne i jawne ceny mieszkań deweloperskich – to nie ruchy Ministerstwa Rozwoju i Technologii, tylko posłów Polski 2050.
Ministerstwo Sprawiedliwości proponuje wprowadzenie obowiązkowej weryfikacji użytkowników chcących uzyskać dostęp do treści ksiąg wieczystych.
Spółka Matexi Polska dostała pozwolenie na użytkowanie budynku na warszawskiej Pradze-Północ. Jedną ze ścian kamienicy ozdobił mural Tytusa Brzozowskiego.
Legalność miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego może zostać zakwestionowana poprzez wniesienie skargi do wojewódzkiego sądu administracyjnego.
Dom rodzinny w Albuquerque z pozoru wygląda na przeciętny, a jednak odwiedzają go setki turystów dziennie – wszystko przez to, że występował w popularnym serialu „Breaking Bad”. Właścicielka po latach ma dość i sprzedaje dom Waltera White’a.
Taryfy za wodę i odprowadzanie ścieków znów będą ustalać gminy. Tak wynika z projektu nowelizacji ustawy o zaopatrzeniu w wodę i odprowadzaniu ścieków.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas