19 zł za pierwszy miesiąc czytania RP.PL
„Rzeczpospolita” najbardziej opiniotwórczym medium października!
Aktualizacja: 13.01.2025 06:58 Publikacja: 29.02.2024 21:07
Na polskim rynku nieruchomości wzrósł udział inwestorów europejskich
Foto: Mirosław Stelmach
Polski rynek nieruchomości po kilku latach intensywnego rozwoju zanotował duży spadek. W 2023 r. inwestycje na tym rynku sięgnęły 2,1 mld euro, podczas gdy rok wcześniej było to 5,8 mld euro – wskazują eksperci EY w najnowszym raporcie „The Polish Real Estate Guide 2024”, który publikujemy jako pierwsi.
Spadki analitycy tłumaczą głównie niesprzyjającymi czynnikami ekonomicznymi i geopolitycznymi. Ich zdaniem w tym roku jest szansa na odbicie. Na niższe koszty nowych transakcji będą mieć wpływ malejąca inflacja i brak podwyżek stóp procentowych. – Ważnym wyzwaniem dla całej branży jest dostosowanie się do wymogów ESG i zadbanie o efektywność energetyczną budynków – zaznaczają.
Firmy wynajmują i małe, i duże biura, decydując się nawet na wieloletnie umowy. Wspólny mianownik: dobra lokalizacja, nowoczesna aranżacja wnętrz, udogodnienia.
W połowie marca rusza największe doroczne wydarzenie łączące świat nieruchomości, finansów i decydentów.
W 2023 r. na rynek w Polsce trafiło 25 biurowców o powierzchni niemal 281,6 tys. mkw. Deweloperzy stawiają na nowoczesne technologie i ESG.
5,8 mld euro to wartość inwestycji na polskim rynku nieruchomości w 2022 r. Jedna trzecia inwestorów pochodziła z USA – podaje EY w nowym raporcie.
Brak danych i standardów rynkowych ogranicza rzeczoznawcom możliwości wyzczania ryzyk i szans związanych z czynnikami ESG do wyceny nieruchomości – powiedziała w programie #RZECZoNIERUCHOMOŚCIACH Ilona Otoka, starsza konsultantka ds. ESG w Cushman&Wakefield.
Właściciele nieruchomości muszą przygotować się na istotne zmiany w opodatkowaniu, które weszły w życie 1 stycznia. Kluczowym aspektem tych zmian jest wprowadzenie nowych, niezależnych od prawa budowlanego definicji budynku i budowli.
Rodzinna opieka nad nieruchomością na czas przejściowy, choć bardzo się przedłużający, nie prowadzi do jej zasiedzenia.
Rok 2024 na rynku inwestycji w nieruchomości był o wiele lepszy niż poprzedni – wynika z analiz firmy doradczej CBRE. Co dalej?
Osiedle spółki Atal powstanie przy ul. Hipotecznej w Łodzi. Ogólnopolski deweloper wprowadził do sprzedaży ponad 200 mieszkań.
Deweloper rozpoczął budowę kolejnej hali magazynowej w kompleksie logistycznym Wrocław Campus 2. Do czerwca powstanie niemal 30 tys. mkw. powierzchni.
Po cyberataku na Słowacji nadal nie działa ewidencja gruntów i budynków. Władze kraju obwiniają za sytuację Ukrainę, a przestępcy żądają milionowego okupu.
Darowizna pieniężna przekazywane na rachunek służący spłacie obciążającego obdarowanego kredytu bankowego, spełnia warunek udokumentowania i korzysta z pełnego zwolnienia dla zerowej grupy podatkowej czyli najbliższej rodziny.
Krystalizują się proporcje pracy z domu i biura i trwa optymalizacja wykorzystywanej przez najemców powierzchni. Deweloperzy biorą się za przerabianie starych budynków.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas