Aktualizacja: 21.02.2025 21:33 Publikacja: 05.02.2024 13:46
Foto: Unsplash.com
- Takich zmian transakcyjnych cen mieszkań nie mieliśmy już dawno – mówi Marcin Jańczuk, współtwórca raportu „Barometr Metrohouse i Credipass”. - Porównanie cen lokali w największych miastach jest szczególnie dotkliwą lekturą dla osób, które zakup mieszkania planują w najbliższym czasie. Rekordzistą jest Kraków, gdzie wzrosty przekroczyły aż 34 proc. Ta niebywała sytuacja bywa tłumaczona stosunkowo niską bazą w IV kw. 2022 r. Ceny opierały się tendencjom wzrostowym ze względu na brak akcji kredytowej. Jednak to samo można przecież powiedzieć o innych miastach – zaznacza.
Większym rodzinom bardziej niż wynajem mieszkania będzie się opłacał zakup na supertani kredyt – wynika z analiz Expandera i Rentier.io.
Nawet kilkaset inwestycji może trafić do kosza. Podaż lokali spadnie, ceny wzrosną – to według branży skutki szybkiego wdrożenia nowych zasad budowania. Mają one ukrócić patodeweloperkę.
Pośpiech, stres, irytacja i szybkie transakcje – tak wyglądały ostatnie tygodnie ubiegłego roku na rynku mieszkań. Co przyniesie ten rok?
Koniec 2023 roku przyniósł większy wzrost cen nowych mieszkań niż wcześniejsze miesiące – wynika z najnowszego odczytu tzw. wskaźnika inflacji mieszkaniowej.
Potrzebny jest racjonalny program wspierający zakup pierwszego mieszkania. Ale trzeba też zwiększyć podaż – uważają eksperci Polskiego Związku Firm Deweloperskich.
Remont 45-metrowego mieszkania pochłonie nawet 65 tys. zł – wynika z analiz Rankomat.pl. Będzie jeszcze drożej?
Kancelaria Sejmu podwyższyła comiesięczny ryczałt dla parlamentarzystów na najem mieszkania w stolicy – dowiedziała się „Rzeczpospolita”. Decyzja może budzić kontrowersje, bo od wielu miesięcy stawki na rynku najmu w Warszawie wcale nie rosną.
Przedsiębiorcy wynajmujący nieruchomości należące do ich majątku osobistego mają wątpliwości do jakiego źródła przychodów należy zakwalifikować uzyskiwane z tego tytułu przychody: do działalności gospodarczej, czy tzw. najmu prywatnego?
Rząd chce znieść ograniczenia w obrocie ziemią rolną w miastach. Nie oznacza to, że parcele trafią automatycznie do deweloperów. Nie oznacza też, że wszystkie zostaną zabudowane.
Styczeń przyniósł wzrost aktywności inwestycyjnej budowniczych mieszkań po grudniowym dołku. Machina może jednak spowalniać.
Mikrokawalerki w budynku jednorodzinnym, domy budowane na terenach zalewowych, mieszkania, z których bez problemu można zajrzeć sąsiadowi "do garnka" – to tylko niektóre przykłady tzw. patodeweloperki, z którymi mierzy się stolica Małopolski.
Krakowskie osiedle spółki Atal powiększy się o ponad 250 mieszkań. Ceny lokali zaczynają się od 9,8 tys. zł za metr.
Na osiedlu Essa Kliny w Krakowie mają powstać 22 budynki. Oprócz mieszkań inwestor planuje tez lokale usługowe.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas