Rynek mieszkań pod presją czasu

Po lokale ustawiają się kolejki. Na wygranej pozycji są klienci z gotówką.

Publikacja: 09.11.2023 20:58

Rynek mieszkań pod presją czasu

Foto: shutterstock

aig

Jak finansowane są zakupy mieszkań? Jakie lokale są kupowane za gotówkę?

Marcin Jańczuk, ekspert Metrohouse:

Klienci, którzy zawierają transakcje na rynku mieszkań, dzielą się na takich, dla których „Bezpieczny kredyt 2 proc.” jest jedyną szansą na zakup, na tradycyjnych klientów kredytowych, dla których „Bk 2 proc.” nie ma większego znaczenia oraz na klientów gotówkowych.

W przypadku tej drugiej grupy czynnikiem mobilizującym do zakupu jest wzrost cen w następstwie dużego popytu na mieszkania. Podobnymi przesłankami kierują się klienci, którzy kupują za gotówkę.

W pierwszej i trzeciej grupie popyt koncentruje się na dość podobnych obszarach rynku. To przede wszystkim mieszkania dwupokojowe w największych aglomeracjach. To dobry wybór "na pierwsze mieszkanie". To także dobry wybór dla inwestorów kupujących lokale na wynajem.

Byłoby jednak nadużyciem, gdyby klientów gotówkowych ograniczyć tylko do tzw. segmentu popularnego. Wiele transakcji gotówkowych znacznie przekracza średnią rynkową. Często są to nieruchomości, które można skategoryzować jako mieszkania premium czy o podwyższonym standardzie.

Jak się można spodziewać, klienci gotówkowi są preferowani przez sprzedających. Wydłużający się czas oczekiwania na decyzję kredytową powoduje, że klient z gotówką może liczyć na lepsze warunki transakcji.

Zresztą cały rynek jest dziś pod presją czasu. Indywidualni sprzedający to często nabywcy kolejnych nieruchomości, którym także zależy na szybkiej transakcji.

Lidia Dołhan, starszy analityk WGN:

Na rynku mieszkań nadal jest dużo gotówki. Taki trend widzimy od czasu pandemii. Praktycznie co drugie mieszkanie sprzedawane za pośrednictwem WGN to transakcja za środki własne.  Za gotówkę kupowane są nie tylko małe i tanie lokale. W ten sposób finansowany jest zakup także dużych mieszkań.

Wszyscy sprzedający lubią szybkie transakcje, a tylko płatność gotówką daje taką możliwość. Dlatego też klienci posiłkujący się kredytem, także beneficjenci programu „ Bezpieczny kredyt 2 proc.”, są na straconej pozycji.

Transakcja na kredyt trwa średnio dwa miesiące. W niektórych przypadkach może potrwać dłużej, podczas gdy transakcja za gotówkę – ok. tygodnia.

Każda nowa oferta mieszkania budzi duży odzew. Do obejrzenia lokalu ustawia się kolejka chętnych. W tym celu często organizowane są dni otwarte. Decyzje o zakupie są podejmowane bardzo szybko.

Zawsze wygrywa gotówka, choć sprzedający często twierdzą, że klient z kredytem też będzie mile widziany.

Czytaj więcej

Ile gotówki płynie na rynek mieszkań
Nieruchomości
Tani kredyt zaostrzył apetyt właścicieli mieszkań
Nieruchomości
Barometr: coraz mniej mieszkań, coraz wyższe ceny
Nieruchomości
Ceny mieszkań rosną coraz szybciej
Nieruchomości
Małe domy na celowniku kupujących
Nieruchomości
Lepiej teraz kupić drogo niż później drożej