19 zł za pierwszy miesiąc czytania RP.PL
„Rzeczpospolita” najbardziej opiniotwórczym medium października!
Aktualizacja: 12.01.2025 14:41 Publikacja: 26.10.2023 21:00
Foto: Mat.prasowe
Ostatnie miesiące tego roku to mocny wzrost popytu i sprzedaży mieszkań przy nienadążającej podaży. Jednak we wrześniu, według danych GUS, liczba mieszkań w uruchamianych projektach i w wydanych pozwoleniach na budowę wróciła do poziomów typowych dla dobrej koniunktury. Czy te wyniki już pozostaną z nami dłużej? Rynek będzie bardziej zrównoważony i mieszkania przestaną w końcu drożeć?
Sam wrzesień, który przynosi wzrosty miesiąc do miesiąca i rok do roku, może być mylący. W całym 2022 r. mieliśmy fatalny wynik, jeśli chodzi o rozpoczynane inwestycje, deweloperzy zaczęli budować o kilkadziesiąt tysięcy mniej lokali niż w 2021 r. i trend w tym roku niestety się utrzyma. Rzeczywiście jest poprawa w ostatnich miesiącach, która wynika przede wszystkim z uruchomienia programu „Pierwsze mieszkanie” przez rząd. A co w dłuższej perspektywie?
Aktywność firm deweloperskich znów złapała wysokie obroty - zarówno w przypadku budowy mieszkań, jak i pozyskiwania pozwoleń na budowę.
W III kwartale deweloperzy korzystali z koniunktury i zwiększali sprzedaż. Pytanie, jak po wyborach będzie się rozwijać napędzany dotowanymi kredytami rynek.
Duzi gracze mają coraz większą ochotę na odważne zakupy. Na radarach magazyny i living – wynika z badań Savills.
Zaksięgowane w I półroczu wyśrubowane marże brutto ze sprzedaży to efekt szczytu koniunktury sprzed dwóch lat. Koszty pieniądza dociskają marże netto.
Drożyna opanowała rynek mieszkań. Ceny szaleją podkręcane tanimi kredytami. Podbija je też kurcząca się podaż. Ale jeśli dopłaty wyschną, a stopy procentowe wzrosną, będzie hamowanie.
Osiedle spółki Atal powstanie przy ul. Hipotecznej w Łodzi. Ogólnopolski deweloper wprowadził do sprzedaży ponad 200 mieszkań.
Deweloper rozpoczął budowę kolejnej hali magazynowej w kompleksie logistycznym Wrocław Campus 2. Do czerwca powstanie niemal 30 tys. mkw. powierzchni.
Po cyberataku na Słowacji nadal nie działa ewidencja gruntów i budynków. Władze kraju obwiniają za sytuację Ukrainę, a przestępcy żądają milionowego okupu.
Darowizna pieniężna przekazywane na rachunek służący spłacie obciążającego obdarowanego kredytu bankowego, spełnia warunek udokumentowania i korzysta z pełnego zwolnienia dla zerowej grupy podatkowej czyli najbliższej rodziny.
Krystalizują się proporcje pracy z domu i biura i trwa optymalizacja wykorzystywanej przez najemców powierzchni. Deweloperzy biorą się za przerabianie starych budynków.
Celem zawarcia umowy najmu jest oddanie przedmiotu najmu najemcy do korzystania w zamian za zapłatę czynszu. Lokal będący przedmiotem najmu powinien odpowiadać w chwili wydania standardom wynikającym z umowy, w tym w zakresie powierzchni oraz wykończenia.
Ten rok może nieco poprawić sytuację inwestorów na rynku mieszkań. Biznes staje się jednak trudny. Wygrają najlepsi.
Rosną oczekiwania klientów, którzy głosują kartami płatniczymi, piszą i czytają opinie w sieci. Z 50 naszych obiektów tylko kilka jest nierentownych, ale i na nie mamy pomysły – mówi Rafał Kincer, prezes Polskiego Holdingu Hotelowego.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas