Aktualizacja: 21.02.2025 11:08 Publikacja: 30.05.2023 13:56
Katarzyna Pyś-Fabiańczyk, firma Savills
Foto: Mat.prasowe
O sytuacji na rynku magazynów mówi Katarzyna Pyś-Fabiańczyk, dyrektor działu Industrial Services Hub w firmie doradczej Savills:
W I kwartale 2023 r. popyt na magazyny i powierzchnie przemysłowe w Polsce wyniósł 1,21 mln mkw., co oznacza spadek o 23 proc. w porównaniu z analogicznym okresem 2022 r. i o 21 proc. w porównaniu z poprzednim kwartałem. Pięć najważniejszych rynków przyciągnęło 70 proc. popytu brutto, przy czym strefy Warszawa I i II skupiły 202,4 tys. mkw., Polska centralna - 195,3 tys. mkw., Górny Śląsk - 191,2 tys. mkw., Wrocław -140,8 tys. mkw., a Poznań - 123,7 tys. mkw.
Ponad 20 mln mkw. nowoczesnej powierzchni magazynowo-przemysłowej dostarczyli deweloperzy w Unii Europejskiej w ubiegłym roku. Najwięcej magazynów wybudowano w Polsce – prawie 4,4 mln mkw. – podaje Newmark Polska.
Budowę parku logistycznego o powierzchni 100 tys. mkw. rozpoczyna w Warszawie Peakside Capital Advisors.
Deweloperzy wchodzą na poprzemysłowe tereny. Na gruntach brownfield często powstają spektakularne inwestycje.
Deweloperzy magazynowi szukają terenów pod kolejne inwestycje. Trafiają się okazje. Koszty wynajmu hal się stabilizują.
W czasach galopującej inflacji rosną czynsze za biura i magazyny. Najemcy mogą jednak wynegocjować okresowe zwolnienie z płatności. Co jeszcze jest w pakietach zachęt stosowanych przez właścicieli budynków komercyjnych?
Solidne wyniki finansowe, dostawy nowych samolotów przyspieszą. - Ale to wszystko nie może odbywać się kosztem bezpieczeństwa produkcji oraz dekarbonizacji - zapowiada Guillaume Faury, prezes Airbusa.
Ruch pasażerski na polskich lotniskach wzrósł w zeszłym roku o 15,6 procent i osiągnął liczbę 59,5 miliona podróżnych. Trzy największe lotniska to Lotnisko Chopina (21 mln), Kraków (11 mln) i Gdańsk (6,7 mln).
Produkcja w Bełchatowie ruszy wolniej niż zakładał inwestor, powodem jest słaby popyt i wojna cenowa producentów naczep i zabudów.
W krakowskiej komunikacji miejskiej pojawiły się nowe urządzenia do sprzedaży biletów krótkookresowych. E-biletomaty nie drukują biletów, tylko automatycznie je kasują i w bezpieczny sposób przypisują do środka płatniczego pasażera.
Nadchodzi koniec zasady de minimis w imporcie i będzie to rewolucja w e handlu i logistyce. Małe paczki także będą clone.
Nie zawsze i nie wszędzie na wakacje trzeba lecieć samolotem. Niemieckie biuro podróży specjalizujące się w wycieczkach z przejazdem pociągami, Ameropa, twierdzi, że klienci coraz chętniej wybierają podróż koleją. Touroperator zanotował wzrost sprzedaży pakietów dynamicznych o 140 procent, rok do roku.
Inwestorzy i najemcy będą nadal wymagać wysokich standardów środowiskowych nieruchomości magazynowych, ponieważ zapewniają oszczędności operacyjne i długofalowo dadzą lepszą stopę zwrotu.
Deweloper powiększa swoje polskie portfolio o park logistyczny w Gdańsku. Obiekt ma niemal 43 tys. mkw. powierzchni.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas