19 zł za pierwszy miesiąc czytania RP.PL
„Rzeczpospolita” najbardziej opiniotwórczym medium października!
Aktualizacja: 15.01.2025 20:45 Publikacja: 30.05.2023 13:56
Katarzyna Pyś-Fabiańczyk, firma Savills
Foto: Mat.prasowe
O sytuacji na rynku magazynów mówi Katarzyna Pyś-Fabiańczyk, dyrektor działu Industrial Services Hub w firmie doradczej Savills:
W I kwartale 2023 r. popyt na magazyny i powierzchnie przemysłowe w Polsce wyniósł 1,21 mln mkw., co oznacza spadek o 23 proc. w porównaniu z analogicznym okresem 2022 r. i o 21 proc. w porównaniu z poprzednim kwartałem. Pięć najważniejszych rynków przyciągnęło 70 proc. popytu brutto, przy czym strefy Warszawa I i II skupiły 202,4 tys. mkw., Polska centralna - 195,3 tys. mkw., Górny Śląsk - 191,2 tys. mkw., Wrocław -140,8 tys. mkw., a Poznań - 123,7 tys. mkw.
Ponad 20 mln mkw. nowoczesnej powierzchni magazynowo-przemysłowej dostarczyli deweloperzy w Unii Europejskiej w ubiegłym roku. Najwięcej magazynów wybudowano w Polsce – prawie 4,4 mln mkw. – podaje Newmark Polska.
Budowę parku logistycznego o powierzchni 100 tys. mkw. rozpoczyna w Warszawie Peakside Capital Advisors.
Deweloperzy wchodzą na poprzemysłowe tereny. Na gruntach brownfield często powstają spektakularne inwestycje.
Deweloperzy magazynowi szukają terenów pod kolejne inwestycje. Trafiają się okazje. Koszty wynajmu hal się stabilizują.
W czasach galopującej inflacji rosną czynsze za biura i magazyny. Najemcy mogą jednak wynegocjować okresowe zwolnienie z płatności. Co jeszcze jest w pakietach zachęt stosowanych przez właścicieli budynków komercyjnych?
Dobry program księgowy to podstawa funkcjonowania biura rachunkowego. Jego podstawowym zadaniem jej ułatwienie i przyspieszenie pracy księgowych. Dzięki temu, że program wykonuje podstawowe, powtarzalne zadania, profesjonaliści mogą się skupić na bardziej skomplikowanych zadaniach, lub zaoferować swoje usługi większej liczbie klientów.
To będzie największa inwestycja w historii Wrocławia - wybrano dwa warianty przebiegu linii tramwajowej na Psie Pole. Duże inwestycje tramwajowe także w innych miastach: Warszawie, Krakowie czy Gdańsku.
Osoby podróżujące pociągami przeżywają dziś koszmar. W nocy z 14 na 15 stycznia niekorzystne warunki atmosferyczne sparaliżowały polską kolej, sieci trakcyjne są oblodzone, a pociągi opóźnione już nawet dziesięć godzin.
Rynku nie rozruszało nawet anemiczne jesienne ożywienie w transporcie. Przewoźnicy nie inwestują w tabor, na czym ciepią producenci naczep i przyczep, tnąc produkcję.
W Niemczech najwięcej upadłości w transporcie, ale trzeci kwartał przyniósł ożywienie w napływie zamówień na nowy tabor.
Polskie firmy z apetytem na międzynarodowy rozwój na rynku zarządzania czasem pracy maszynistów i działalnością kolejowych przewoźników.
Ryanair podał informacje na temat konkretnych kosztów i opłat, które poniósł w wyniku chuligańskiego zachowania pasażera na pokładzie lotu z Dublina na Lanzarote z 9 kwietnia 2024 roku. Irlandzki przewoźnik wyliczył je na ponad 15 tys. euro.
Dopłaty nie zelektryfikują transportu ciężkiego, zrujnują za to ceny na rynku wtórnym i pozostaną kosztownym eksperymentem, co widać po rynku aut osobowych.
Czechy są naturalnym partnerem dla polskich firm do współpracy w zakresie transportu towarowego, zarówno w obrocie surowcami, jak i produktami gotowymi.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas