W pierwszym kwartale 2023 r. nie oddano w stolicy żadnego biurowca. –
Jednocześnie odnotowaliśmy spadek aktywności najemców. Współczynnik
pustostanów w porównaniu z poprzednim kwartałem się nie zmienił – podają
autorzy raportu z Newmark Polska. - Deweloperzy jednak rozpoczynają i planują budowę
kolejnych biurowców w stolicy - zaznaczają.
Nowe standardy
Zasoby nowoczesnej powierzchni biurowej w Warszawie na koniec pierwszego kwartału przekroczyły 6,2 mln mkw. - Miniony kwartał był pierwszym od ponad 15 lat (od II kw. 2005 r.), w którym deweloperzy nie dostarczyli na warszawskim rynku żadnego nowego biurowca, co jest związane ze spadkiem aktywności deweloperskiej począwszy od drugiego kwartału 2020 roku – tłumaczą analitycy Newmark Polska. - Na koniec pierwszego kwartału 2023 roku w budowie było ponad 200 tys. mkw. powierzchni biurowej. To prawie czterokrotnie mniej niż w rekordowych latach 2017-2019, kiedy to corocznie budowano prawie 800 tys. mkw. Analitycy prognozują, że w tym roku na rynek w stolicy może trafić ok. 80 tys. mkw., z czego prawie 15 tys. mkw. wróci po modernizacji biurowca Saski Crescent.
- Kolejne lata upłyną pod znakiem coraz częstszych gruntownych modernizacji budynków, zmiany funkcji obiektów, a także budowy nowocześniejszych obiektów w miejscu starszych biurowców. U podstaw tego trendu leżą między innymi zmieniające się oczekiwania najemców co do standardu powierzchni biurowej – mówi cytowana w raporcie Agnieszka Giermakowska, dyrektor działu badań rynkowych i doradztwa, lider ds. ESG w Newmark Polska. - Dodatkowym czynnikiem są regulacje wprowadzane przez Unię Europejską w zakresie efektywności energetycznej budynków i alternatywnych źródeł energii, które oprócz pozytywnego wpływu na środowisko naturalne umożliwiają obniżenie kosztów operacyjnych, w tym opłat eksploatacyjnych ponoszonych przez najemców.
W pierwszych trzech miesiącach 2023 roku wynajęto w Warszawie niemal 159 tys. mkw. biur, co stanowi spadek o ponad 40 proc. w porównaniu z pierwszym kwartałem 2022 roku i o 37 proc. w stosunku do czwartego kwartału. W analizowanym okresie żadna z podpisanych umów najmu nie przekroczyła 10 tys. mkw.