W stolicy buduje się mniej biur. W cenie elastyczność

W pierwszym kwartale nie oddano w Warszawie żadnego biurowca. Do końca roku deweloperzy mają ukończyć niemal 68 tys. mkw. powierzchni - wynika z raportu firmy doradczej Savills.

Publikacja: 19.04.2023 14:58

W stolicy buduje się mniej biur. W cenie elastyczność

Foto: PINK

aig

Zdaniem analityków firmy Savills jednym z największych wyzwań, z jakimi będą się zmagać najemcy biur, będzie wzrost kosztów eksploatacyjnych, który wyniesie od 30 do 60 proc., w zależności od rodzaju i specyfiki obiektu.

Centrum miasta na celowniku

Savills podaje, że całkowite zasoby nowoczesnej powierzchni biurowej w Warszawie na koniec marca 2023 r. wyniosły 6,25 mln mkw. – Pomimo że rynek biurowy w stolicy nie wzbogacił się w ciągu pierwszych trzech miesięcy roku o żaden nowy budynek, to odnotowaliśmy pierwszy od wybuchu pandemii wzrost powierzchni w budowie – wskazują eksperci firmy. – Niemal 230 tys. mkw. biur, które wkrótce zostaną dostarczone na warszawski rynek, to jednak wciąż znacznie mniej od poziomów odnotowywanych w latach 2016-2019, kiedy to w budowie było corocznie od 700 do 800 tys. mkw.

Zdaniem ekspertów Savillsa w najbliższych latach deweloperzy będą się nadal skupiać na centrum miasta. - Nieruchomości biurowe w tej lokalizacji stanowią 65 proc. wszystkich planowanych inwestycji – czytamy w raporcie.

Jego autorzy przewidują, że w całej Warszawie do końca tego roku deweloperzy powinni ukończyć niemal 68 tys. mkw. biur, z czego wynajęto już 42 proc. – W najbardziej optymistycznym scenariuszu, zakładającym budowę wszystkich planowanych biurowców, całkowita nowa podaż w 2024 r. może przekroczyć 140 tys. mkw., a w 2025 r. może się powiększyć o kolejne 290 tys. mkw.

Przeprowadzki i renegocjacje

- Rok 2023 będzie stał pod znakiem wzrostu kosztów eksploatacyjnych. Wszystko za sprawą wysokiej inflacji oraz podwyżki cen mediów – mówi cytowany w komunikacie Daniel Czarnecki, dyrektor działu powierzchni biurowych (reprezentacja właściciela) w firmie Savills.

Dodaje, że spowolnienie gospodarcze zmusza najemców do większej ostrożności przy podejmowaniu decyzji o wynajmie nieruchomości. - Nadchodzi czas trudnych renegocjacji oraz ponownego wzrostu ofert biur dostępnych w formie podnajmu. Możemy być też świadkami strategii optymalizacji polegających na zmniejszeniu powierzchni biura i relokacji, choć paradoksalnie nierzadko do lokalizacji droższej - bliżej centrum i o wyższym standardzie, co pozwoli zachęcić pracowników do powrotu do biur - mówi Daniel Czarnecki.

Dodaje, że mimo rosnących opłat eksploatacyjnych, koszty najmu biur w Warszawie pozostają stabilne. Miesięczne czynsze za powierzchnie w najbardziej prestiżowych lokalizacjach strefy centrum to 22,5-25,5 euro za mkw. miesięcznie. Na Służewcu czynsze nadal wynoszą od 13 do 15 euro za mkw. miesięcznie. - Na koniec marca 2023 r. w Warszawie dostępnych było niemal 725 tys. mkw. powierzchni biurowej, co przekłada się na współczynnik pustostanów 11,6 proc. Jest on stabilny od dłuższego czasu. Od stycznia do marca w Warszawie wynajęto 158,9 tys. mkw. , to ok. 40 proc. mniej niż w tym samym czasie ubiegłego roku.

Jak podaje Savills, nowe umowy najmu i relokacje odpowiadały za niemal 68 proc. popytu, a ekspansje za 5 proc. Niepewność gospodarcza i ograniczona ilość powierzchni w budowie odbiła się na niskim poziomie przednajmów (2 proc.).

Elastyczne powierzchnie

Transakcje najmu na ponad 1 tys. mkw. miały 70-proc. udział w popycie. - W pierwszym kwartale podpisano pięć transakcji na biura większe niż 5 tys. mkw. – podaje Savills. - Popyt rozkładał się dość równomiernie między najemcami z różnych sektorów gospodarki, poza sektorem usług biznesowych, który był wyraźnym liderem (20 proc.). Sektor IT wydaje się być sektorem o małym wpływie, generując zaledwie 6 proc. popytu, co jest jednym z najniższych wyników w ostatnich latach. Wcześniej było to 15 proc.

 - Biura serwisowane i coworkingowe mogą być kolejnym sposobem na przetrwanie trudnego okresu lub całkowitą reorganizację modelu pracy, i są coraz częściej rozważane nie tylko przez startupy, ale także przez uznane firmy z sektora IT czy nawet sektora finansowego – zauważa Jarosław Pilch, dyrektor działu powierzchni biurowych (reprezentacja najemcy) w firmie Savills i szef platformy Workthere w Polsce. - Przekłada się to na większą aktywność operatorów biur elastycznych w Warszawie.

W najbliższym czasie operatorzy planują otwarcia czterech nowych biur, w planach jest też jedna ekspansja. Łączna powierzchnia nowych biur przekroczy 14,5 tys. mkw. - Największe nowe coworki powstaną w centrum miasta w budynkach Skyliner (Mindspace, 4,4 tys. mkw.), Lixa (Loftmill, 3,3 tys. mkw.), w Warsaw Unit (OmniOffice) oraz w Wilanów Office Park (Regus 3,1 tys. mkw.) poza centrum Warszawy.

Zdaniem analityków firmy Savills jednym z największych wyzwań, z jakimi będą się zmagać najemcy biur, będzie wzrost kosztów eksploatacyjnych, który wyniesie od 30 do 60 proc., w zależności od rodzaju i specyfiki obiektu.

Centrum miasta na celowniku

Pozostało 94% artykułu
Nieruchomości
Olivia Centre. Pięć pięter dla Sii
Materiał Promocyjny
Z kartą Simplicity można zyskać nawet 1100 zł, w tym do 500 zł już przed świętami
Nieruchomości
Inwestorzy chcą być w Polsce. Liderem: biura
Nieruchomości
SAP Polska w Varso Tower. Firma zajmie niemal 1,4 tys. mkw.
Nieruchomości
Mniej życia na parterach
Materiał Promocyjny
Strategia T-Mobile Polska zakładająca budowę sieci o najlepszej jakości przynosi efekty
Nieruchomości
Wynajem biur coraz droższy. Ale chętni są