Według danych, jakie podał Polski Instytut Ekonomiczny, opracowanych na podstawie danych Ministerstwa Finansów, odsetek ten wynosił 88 proc. w 2022 r. i 70 proc. w 2021 r. według danych analityków PIE, wysokość podatku od budynków mieszkalnych wynosi przeciętnie 0,82 zł/m kw., budynków pod działalność gospodarczą 24,42 zł/m kw., a gruntów pod działalność 1,02 zł/m kw. W 2023 r. ze względu na braki w budżetach lokalnych i kryzys gospodarczy pośrednio związany z wojną za wschodnią granicą, część gmin sięgnęła po maksymalne stawki.
- Oznacza to wzrost stawek kolejno o 11,6 proc., 10,3 proc. oraz 11,3 proc. – wskazują analitycy PIE.
Najniższy podatek od nieruchomości płacą obywatele Mielnika w Podlaskiem oraz Wierzbicy na Mazowszu. To tylko 1 grosz za metr kwadratowy budynku przeznaczonego na cele mieszkaniowe. W przypadku przedsiębiorców, na najniższe stawki podatkowe mogą liczyć firmy w Lipnicy Wielkiej w Małopolsce, bo tylko 9,2 zł za m.kw.
Jak ustalana jest stawka podatku
Maksymalną stawkę podatku zależną od przeznaczenia budynku ustala Ministerstwo Finansów. Ostateczna wysokość podatku jednak należy do gmin, i przyjmowana jest uchwałą rady gminy. Wysokość maksymalnych stawek podatku od nieruchomości, liczonego od powierzchni budynku, mieszkania, gruntu, określa ustawa o podatkach i opłatach lokalnych, a minister finansów, co roku waloryzuje wysokość maksymalną podatku opierając się o wskaźnik cen towarów i usług.
W 2023 r. maksymalne stawki podatku wg wytycznych MF mogą wynieść: