Pandemia, wysoka inflacja, rosnące ceny materiałów i wykonawstwa, a w konsekwencji - wzrost wyjściowych stawek najmu – z tym wszystkim w 2022 roku mierzył się rynek magazynowy i logistyczny. - Pomimo trudności rynek ten ma stabilne fundamenty. Dynamicznie się więc rozwijał. Punktem zwrotnym dla sektora okazała się agresja Rosji na Ukrainę. Pierwsze tygodnie wojny wpłynęły na zmianę postrzegania całego rynku – wskazują eksperci firmy doradczej Axi Immo. – Przez cały 2022 rok najemcy i deweloperzy poszukiwali sposobów na optymalizację kosztów energii.
Znów na czele
Rekordy w sektorze magazynowym – pod względem inwestycji - padły w 2021 r. Analitycy prognozowali, że kolejne lata, począwszy od 2022 r., mogą być chudsze. - Powodem był brak dostępnych od ręki obiektów logistycznych i przemysłowych dobrej jakości – tłumaczą. - Ocena rynku była trafna. Do końca czerwca 2022 r. to sektor biurowy przewodził pod względem transakcji. Sektor magazynowy na pierwsze miejsce zestawienia wrócił w III kwartale roku. Udział aktywów logistycznych i przemysłowych na koniec września to 1,54 mld euro, przy ok. 4,32 mld zainwestowanych we wszystkie segmenty rynku inwestycyjnego – mówią analitycy Axi Immo.
Zwracają uwagę na większe zróżnicowanie inwestorów zainteresowanych
polskimi nieruchomościami. - W poprzednich latach na ich zakup
najczęściej decydował się kapitał azjatycki i amerykański. Dziś, przez
wzgląd na niepewną sytuację geopolityczną, są to podmioty, które już
były obecne w naszym regionie, i teraz kontynuują zakupy - mówią.
Renata Osiecka, partner zarządzająca Axi Immo, przewiduje, że – biorąc pod uwagę wojnę w Ukrainie – na polskim rynku inwestycyjnym będzie wciąż dominował kapitał z Europy i Stanów Zjednoczonych. – Duża podaż obiektów, które mają być oddane w 2023 r. może skłonić do bardziej oportunistycznych decyzji inwestorów spoza kontynentu. Na rynku będzie widoczna coraz wyraźniejsza różnica w wycenie aktywów magazynowych spełniających standardy ESG, co w perspektywie średnio i długoterminowej przełoży się na zwiększoną liczbę modernizacji starszych obiektów – przewiduje.