Aktualizacja: 22.02.2025 14:48 Publikacja: 13.10.2022 21:20
Foto: mat. pras.
Senat odrzucił nowelizację ustawy o gospodarce nieruchomościami (ugn), procedowaną z inicjatywy pełnomocnika ds. Centralnego Portu Komunikacyjnego (CPK). Miał rację?
Bez wątpienia. Zgodnie z treścią art. 112 ust. 3 ugn wywłaszczenie nieruchomości może być dokonane, gdy nie można ich nabyć w drodze umowy. To nie jest ten przypadek.
Likwidacja tzw. zasady korzyści spowoduje, że właściciele np. gruntów zajętych pod inwestycje publiczne dostaną odszkodowanie wyliczone na gorszych niż dziś zasadach.
Przygotowuję coraz więcej umów najmu z obcokrajowcami, coraz częściej też mam sprawy o odszkodowanie – mówi adwokatka Anna Niecikowska.
Decydenci szykują się do opodatkowania najmu. Polski Związek Firm Deweloperskich pyta – po co?
Często w przypadku nasypania masy ziemi na działce podczas budowy własnego domu, dochodzi do różnicy w wysokości terenów i tym samym zmiany stosunków wodnych. Finalnie może dochodzić do zalewania sąsiadów i nieprzyjemnych tego konsekwencji.
Nie będzie podatku od wzrostu wartości nieruchomości w nowym planie zagospodarowania przestrzennego.
Remont 45-metrowego mieszkania pochłonie nawet 65 tys. zł – wynika z analiz Rankomat.pl. Będzie jeszcze drożej?
Kancelaria Sejmu podwyższyła comiesięczny ryczałt dla parlamentarzystów na najem mieszkania w stolicy – dowiedziała się „Rzeczpospolita”. Decyzja może budzić kontrowersje, bo od wielu miesięcy stawki na rynku najmu w Warszawie wcale nie rosną.
Przedsiębiorcy wynajmujący nieruchomości należące do ich majątku osobistego mają wątpliwości do jakiego źródła przychodów należy zakwalifikować uzyskiwane z tego tytułu przychody: do działalności gospodarczej, czy tzw. najmu prywatnego?
Rząd chce znieść ograniczenia w obrocie ziemią rolną w miastach. Nie oznacza to, że parcele trafią automatycznie do deweloperów. Nie oznacza też, że wszystkie zostaną zabudowane.
Styczeń przyniósł wzrost aktywności inwestycyjnej budowniczych mieszkań po grudniowym dołku. Machina może jednak spowalniać.
Mikrokawalerki w budynku jednorodzinnym, domy budowane na terenach zalewowych, mieszkania, z których bez problemu można zajrzeć sąsiadowi "do garnka" – to tylko niektóre przykłady tzw. patodeweloperki, z którymi mierzy się stolica Małopolski.
Krakowskie osiedle spółki Atal powiększy się o ponad 250 mieszkań. Ceny lokali zaczynają się od 9,8 tys. zł za metr.
Na osiedlu Essa Kliny w Krakowie mają powstać 22 budynki. Oprócz mieszkań inwestor planuje tez lokale usługowe.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas