Do wyburzenia przeznaczone są setki domów. Zagrożeni wywłaszczeniem
mieszkańcy wykazują niepokój w trakcie protestów oraz wysłuchania
społecznego, które odbyło się w Sejmie
4 sierpnia. Pełnomocnik rządu ds. CPK zapewnia, że właściciele nieruchomości
powinni być zadowoleni, bo otrzymają odszkodowania w wysokości od 120 do
140 procent rynkowej wartości nieruchomości.
Wysokość odszkodowań za wywłaszczenie w Polsce zawsze opierała się na wartości rynkowej. Ustawodawca w art. 134 ustawy o gospodarce nieruchomościami nakazywał przy wycenie uwzględnienie celu, na jaki przeznaczona jest nieruchomość. Rzeczoznawca majątkowy miał zastosować do wyceny nieruchomości przeznaczone na cele publiczne, jeśli to było korzystniejsze dla byłego właściciela nieruchomości. Rządowy projekt ustawy o zmianie ustawy o gospodarce nieruchomościami oraz niektórych innych ustaw zakłada całkowite zniesienie zasady korzyści. Rzeczoznawca ma ustalać wartość rynkową w oderwaniu od celu, na który nieruchomość jest nabywana. Projektowana zmiana spowoduje spadek wartości odszkodowań głównie dla rolników, na których nieruchomościach inwestycje państwowe powstają najczęściej. Stąd mimo proponowanych w zmienianych przepisach zmian, w uzasadnianiu projektu wskazuje się, że przyniesie on ogromne oszczędności dla Skarbu Państwa.
Ustawodawca, niejako w zamian za obniżenie odszkodowań w skutek likwidacji zasady korzyści, proponuje bonusy do rynkowej wartości nieruchomości. Zgodnie z wypowiedziami inicjatora nowelizacji, osoby wywłaszczone otrzymają od 120 do 140 procent wartości nieruchomości. Takie deklaracje pojawiły się w mediach po raz pierwszy na początku sierpnia, czyli w termie bliskim sejmowego wysłuchania społecznego, z okazji którego do Warszawy przyjechały setki protestujących osób zagrożonych wywłaszczeniem.
Twierdzenia te nie znajdują odzwierciedlania w publikowanym na stronie sejmowej rządowym projekcie ustawy. Bonusy w projekcie wynoszą 10 lub 20 procent. Zgodnie z oficjalnie funkcjonującymi dokumentami, bonus w wysokości 40 proc. rynkowej wartości nieruchomościami może zostać przyznany uznaniowo przez spółkę CPK w Programie Dobrowolnych Nabyć dla właścicieli lokali mieszkalnych będących odrębnym przedmiotem własności.
Określa to odrębna ustawa – podpisana niedawno przez prezydenta A. Dudę tzw. nowa specustawa o CPK (Ustawa o usprawnieniu procesu inwestycyjnego Centralnego Portu Komunikacyjnego). Przypomnijmy: Program Dobrowolnych Nabyć funkcjonuje tylko na obszarze planowanego komponentu lotniczego, tj. w gminach Baranów, Teresin i Wiskitki. Programem objęte są wsie rolnicze, w których prawdopodobnie nie ma samodzielnych lokali mieszkalnych, tylko domy jednorodzinne. A te wyceniane będą już inaczej.