Aktualizacja: 27.01.2022 19:48 Publikacja: 27.01.2022 21:54
Pandemia nakręciła popyt na większe nieruchomości
Foto: shutterstock
Przyjęło się, że inwestując w mieszkania na wynajem, najlepiej wybrać lokal dwupokojowy lub kawalerkę. Tymczasem, choć te dwupokojowe są wciąż najczęściej wyszukiwane, to rośnie zainteresowanie mieszkaniami z trzema pokojami i większymi – mówi Karolina Klimaszewska, analityczka portalu Otodom.pl. – Takie lokale stanowią mniej więcej jedną trzecią oferty, a wśród stosujących filtr „liczba pokoi" wyszukiwane są przez prawie połowę użytkowników Otodomu. Także oczekiwane czynsze za duże mieszkania rosną szybciej, a oferty lokali znikają z serwisu o wiele szybciej niż dwa lata temu.
W największych miastach mieszkania zdrożały w ciągu roku nawet o 18 proc. – wynika z najnowszego raportu Metrohouse i Gold Finance.
Nie ma co liczyć na wysyp osiedli z mieszkaniami kwalifikującymi się do preferencyjnych kredytów. Rynek niespecjalnie czeka na ten program.
Deweloperzy nie chcą już budować mieszkań tylko dla Kowalskiego. Przestawiają taśmy produkcyjne na lokale na wynajem. Oprócz powszechnie znanych złych, miewa to też swoje dobre strony.
Można zainwestować nie tylko w mieszkanie, ale też np. w garaż czy magazyn dla e-sklepu.
Europejczycy są coraz bardziej przekonani, że mogą wpłynąć na ochronę klimatu poprzez zmianę codziennych nawyków
Mieszkania, domy i działki to wciąż rozchwytywany towar. Drastycznych podwyżek cen już jednak być nie powinno, ale na spadki nie ma co liczyć.
Po wejściu w życie przepisów w ubiegłym roku Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa częściej wykonuje prawo pierwokupu nieruchomości rolnych. Ministerstwo Rozwoju i Technologii planuje zmiany dotyczące gruntów rolnych położonych w granicach miast.
Właściciel IKEA, szwedzka firma Ingka Group, sprzedał swoje ostatnie aktywo w Rosji - centrum dystrybucyjne pod Moskwą. Koncern określał centrum „kluczem do rozwoju IKEA w Rosji”. Magazyn o powierzchni prawie 180 tys. mkw obsługiwał wszystkie lokalne centra koncernu.
W przypadku sprzedaży egzekucyjnej w miejsce prawa, które wygasło, uprawniony nabywa prawo do zaspokojenia wartości tego prawa z ceny uzyskanej ze sprzedaży obciążonej służebnością nieruchomości.
To, że darczyńca przeleje pieniądze z darowizny nie na konto obdarowanego, ale jego wierzyciela np. w związku ze sprzedażą mieszkania nie przekreśla prawa do pełnego zwolnienia podatkowego.
Jeżeli nie dojdzie do sprzedaży nieruchomości i sprzedawca zwróci kwotę nabywcy otrzymaną od niego na poczet sprzedaży, to powinien wystawić fakturę korygującą i obniżyć podstawę opodatkowania VAT.
Nie każda zgoda dla kupującego na uzyskanie zezwoleń i decyzji udzielona w umowie przedwstępnej spowoduje, że sprzedaż prywatnej działki będzie podlegała opodatkowaniu VAT.
Bankructwo dewelopera nie przesądza o braku możliwości wykonania umów deweloperskich i uzyskania własności nieruchomości przez nabywców. Muszą jednak zostać spełnione określone warunki.
Na skutek uchwalenia planu ogólnego wartość nieruchomości może wzrosnąć. Wówczas gmina ustala opłatę planistyczną. W jaki sposób ustalana jest wysokość tej opłaty? Kto i w jakich przypadkach będzie zobowiązany do jej uiszczenia?
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas