Jesteśmy na początku cyrkularnej drogi

Najmniej materiałów budowlanych marnuje się w krajach biednych i gospodarkach wschodzących. Często obieg zamknięty to niestety konieczność, a nie wybór – mówi architekt Paweł Wołejsza.

Publikacja: 27.01.2022 21:34

Jesteśmy na początku cyrkularnej drogi

Foto: Agnieszka Lenard

W centrach miast brakuje pustych działek. To powoduje, że coraz więcej deweloperów zaczyna myśleć o zakupach terenów zabudowanych i rozbiórce znajdujących się na nich bloków czy starych biurowców. Takie obiekty to jedynie przyszły gruz, czy też można je w jakiś sposób wykorzystać?

Na początku warto adaptować lub przebudować dany obiekt, dostosowując go do nowej funkcji. Jeśli się nie da, to warto się zastanowić, na czym można zarobić. Materiały budowlane można albo wykorzystać ponownie na nowej inwestycji, albo uratować surowiec, segregując go na etapie rozbiórki na różne kategorie. Często inwestorzy zagospodarowują pod drogi gruz betonowy czy ceglany, ale nie myślą o pozostałych elementach. Czasami robią to wykonawcy budynków, szukając zarobku i oszczędności.

Pozostało jeszcze 80% artykułu

79 zł za rok czytania RP.PL

O tym jak szybko zmienia się świat. Ameryka z nowym prezydentem. Chiny z własnymi rozwiązaniami AI. Co się dzieje w kraju przed wyborami. Teraz szczególnie warto wiedzieć więcej. Wyjaśniamy, inspirujemy, analizujemy

Nieruchomości
Część galerii handlowych ustąpi miejsca osiedlom i biurom
Materiał Promocyjny
Przed wyjazdem na upragniony wypoczynek
Nieruchomości
To szczęście mieszkańców jest miarą sukcesu miast
Nieruchomości
Budowlanka na bakier z raportowaniem niefinansowym
Nieruchomości
Od ESG w nieruchomościach nie ma odwrotu