Aktualizacja: 13.01.2022 20:10 Publikacja: 13.01.2022 21:12
Działalność deweloperska wymaga kapitału, obligacje finansują głównie zakupy ziemi
Foto: Echo Investment
Budowniczowie mieszkań i nieruchomości komercyjnych chętnie posiłkują się obligacjami, elastycznym instrumentem finansowania. Najczęściej sprzedają papiery funduszom, ale ostatnio i Kowalscy mają w czym wybierać.
Marvipol za trzyipółletnie papiery oferuje kupon w wysokości WIBOR6M plus 4,5 pkt proc. marży, co obecnie przekłada się na prawie 7,6 proc. w skali roku. Wartość nominalna jednej obligacji to 1 tys. zł i taki też jest minimalny zapis.
Ubiegły rok był bardzo mocny dla mieszkaniówki: firmy notowały bardzo wysoką sprzedaż i wypłacały hojne dywidendy, zapewniając akcjonariuszom zwroty rzędu kilkudziesięciu procent. Czy dobra passa będzie kontynuowana?
Jeszcze niedawno obligacje ze stałym kuponem 6 proc. rocznie uchodziły za bardzo atrakcyjne. Dziś Echo Investment wychodzi z ofertą papierów oprocentowanych na niemal 7 proc.
Dostarczanie lokali funduszom PRS lub budowa własnych portfeli – to strategia rosnącego grona spółek. Sprzedawanie mieszkań Kowalskim nie wystarcza.
Wiosną i latem deweloperzy budowali jak nigdy wcześniej. Pytanie, czy jesienne dane świadczą o ustabilizowaniu się aktywności firm na wysokim poziomie znanym sprzed pandemii, czy zapowiadają dalsze hamowanie.
Pandemia przyspieszyła rozwój najmu instytucjonalnego mieszkań w Polsce, a mijający rok obfitował w bardzo duże transakcje i przestawienie zwrotnic w kilku spółkach deweloperskich. To jeszcze nie koniec.
Błędna kwalifikacja nieruchomości jako zabudowanej może skutkować tym, że nie zostanie ona zaoferowana gminie w ramach pierwokupu, a w rezultacie – nieważnością umowy sprzedaży.
To, czy sprzedaż nieruchomości powinna zostać zaraportowana dla celów podatku VAT, zależy od konkretnej sytuacji. Podejście do tego zagadnienia zostało także ukształtowane w krajowej praktyce interpretacyjnej.
Metod ustalania wartości nieruchomości jest wiele. Najczęściej stosuje się podejście porównawcze.
Przed podjęciem decyzji o zakupie nieruchomości, należy przeprowadzić badanie jej stanu prawnego. Konieczna jest także weryfikacja czy nieruchomość będzie mogła być zabudowana zgodnie z planami inwestora.
Aby nieruchomości stanowiły majątek prywatny, przez cały okres posiadania ich przez podatnika nie mogą służyć działalności gospodarczej. Przy czym wydzierżawienie działek powoduje, że tracą one charakter majątku prywatnego.
Półwysep Helski to wyjątkowe miejsce na mapie Polski odwiedzane przez cały rok, a latem wręcz oblegane. Jest popularne zarówno wśród turystów chcących zwyczajnie odpocząć, jak również fanów sportów wodnych. Z jednej strony mamy tam wody zatoki, z drugiej otwarte morze z szerokimi plażami, a małe miejscowości wtapiają się w naturalny krajobraz leśnych terenów. W Jastarni, w jednym z najbardziej malowniczych miejsc półwyspu powstaje LAS - druga część całorocznego kompleksu wypoczynkowego Wydma&Las z luksusowymi apartamentami inwestycyjnymi.
Koszt nabycia nieruchomości jest wartością stałą, niezmienną i wynika z wydatków, które zostały rzeczywiście poniesione na jej zakup. Dla celów opodatkowanej sprzedaży nie można uznać, że waloryzacji podlegają kwoty uprzednio zwaloryzowane.
Decyzje o warunkach zabudowy będą ważne bezterminowo, jeśli uprawomocnią się przed 1 stycznia 2026 roku.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas