Małe domki z Polskiego Ładu bez profesjonalnego nadzoru

Połączone komisje senackie: Infrastruktury i Samorządu wniosły o odrzucenie ustawy wprowadzającej specjalną ścieżkę inwestycyjną dla domów jednorodzinnych o powierzchni zabudowy do 70 mkw.

Publikacja: 07.10.2021 18:00

Małe domki z Polskiego Ładu bez profesjonalnego nadzoru

Foto: PAP/Darek Delmanowicz

Na rządowych pomysłach wprowadzających uproszczoną ścieżkę dla „małych domków" nie zostawili suchej nitki samorządowcy, architekci, inżynierowie budownictwa i eksperci od prawa budowlanego obecni podczas środowego posiedzenia połączonych senackich komisji. Na to, że ustawa wprowadza więcej zagrożeń niż ułatwień, wskazywało również Biuro Legislacyjne Senatu.

Przypomnijmy, że przyjęta przez Sejm nowelizacja prawa budowlanego i ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym zakłada, że domy jednorodzinne do 70 mkw. zabudowy mogłyby być wznoszone na podstawie zgłoszenia z projektem budowlanym. Do takiej budowy nie trzeba by powoływać kierownika ani prowadzić dziennika budowy. W efekcie to na inwestorze, czyli osobie fizycznej, spoczywałaby odpowiedzialność choćby za bezpieczeństwo na placu budowy czy bezpieczeństwo konstrukcji. Inwestor pod groźbą odpowiedzialności karnej (do ośmiu lat pozbawienia wolności) miałby również oświadczać, że buduje na własne potrzeby.

BLACK WEEKS -75%

Czytaj dalej RP.PL. Nie przegap oferty roku!
Ciesz się dostępem do treści najbardziej opiniotwórczego medium w Polsce. Rzetelne informacje, pogłębione analizy, komentarze i opinie. Treści, które inspirują do myślenia. Oglądaj, czytaj, słuchaj.
Podatki
Skarbówka zażądała 240 tys. zł podatku od odwołanej darowizny. Jest wyrok NSA
Prawo w Polsce
Jest apel do premiera Tuska o usunięcie "pomnika rządów populistycznej władzy"
Edukacja i wychowanie
Ferie zimowe 2025 później niż zazwyczaj. Oto terminy dla wszystkich województw
Praca, Emerytury i renty
Ile trzeba zarabiać, żeby na konto trafiło 5000 zł
Materiał Promocyjny
Klimat a portfele: Czy koszty transformacji zniechęcą Europejczyków?
Prawo karne
Rząd zmniejsza liczbę więźniów. Będzie 20 tys. wakatów w celach