[b]Kupiłem działkę od osoby, która wcześniej uzyskała decyzję o warunkach zabudowy i pozwolenie na budowę dwupiętrowego domu. Wraz ze zbyciem gruntu przeniesiono na mnie tę decyzję oraz pozwolenie na budowę. Chciałbym jednak postawić budynek trzypiętrowy ze zmienioną elewacją. Czy występując o nowe pozwolenie na budowę, mogę wykorzystać dotychczasową decyzję o warunkach zabudowy?[/b]
– Według art. 63 [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr;jsessionid=FC30393D1FF0DAF9500D3AFD44CA10BC?id=169354]ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym[/link] można wydać decyzję o warunkach zabudowy więcej niż jednemu wnioskodawcy. Często się to dzieje przeważnie wtedy, gdy właściciel gruntu zamierza sprzedać swoją nieruchomość, a potencjalni nabywcy starają się w drodze takiej decyzji ustalić, czy w przypadku nabycia nieruchomości będą mogli zrealizować swoje zamierzenie inwestycyjne.
Warunkiem podstawowym umożliwiającym uzyskanie pozwolenia na budowę jest posiadanie ostatecznej decyzji o warunkach zabudowy oraz prawa własności gruntu, na którym będzie realizowana inwestycja.
Nie ma też ustawowych przesłanek, aby odmówić wydania kolejnego pozwolenia na budowę w oparciu o tę samą decyzję o warunkach zabudowy, którą wcześniej „skonsumowało” inne pozwolenie na budowę udzielone temu samemu podmiotowi. Decyzja o warunkach zabudowy zawiera jedynie wytyczne co do tego, jaką inwestycję na danym gruncie można prowadzić. A więc jeśli nowy projekt budowlany mieści się w wytycznych tej decyzji – nic nie powinno stać na przeszkodzie wydaniu nowego pozwolenia na budowę.
Można też wystąpić z wnioskiem o zmianę dotychczasowego pozwolenia na budowę na podstawie art. 154 § 1 [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr;jsessionid=77EA631C710A695F5A8A5A784B5B17EF?id=133093]kodeksu postępowania administracyjnego[/link]. Wówczas trzeba jednak wykazać tzw. słuszny interes strony lub interes społeczny. W takiej sytuacji wszystkie strony postępowania muszą wyrazić zgodę na tę zmianę, a ponieważ stronami postępowania są najczęściej właściciele sąsiednich nieruchomości, uzyskanie zmiany decyzji może się zatem wiązać z szeregiem komplikacji.