Wcale nie jest tanio

Może być już tylko drożej – tak powinno brzmieć motto niedoświadczonych kredytobiorców, którzy dziś pożyczają w banku pieniądze na mieszkanie i wydaje się im, że stać ich na więcej.

Publikacja: 04.05.2015 09:39

Grażyna Błaszczak

Grażyna Błaszczak

Foto: Fotorzepa/ Ryszard Waniek

Szukając kredytu hipotecznego, mogą usłyszeć, że warunki są doskonałe, bo WIBOR nigdy dotąd nie był tak niski, a w związku z tym rata zobowiązania w złotych tak mała. To prawda, ale tylko częściowo.

Zgadza się to, że WIBOR zamiast 5 proc. – jak w 2012 r. – dziś wynosi 1,65 proc. Do niego trzeba jednak dodać marżę, aby wyszło kompletne oprocentowanie zobowiązania. A marże kredytowe wzrosły w porównaniu z tymi oferowanymi, gdy WIBOR był wysoki. Dziś, aby „dostać" marżę ok. 2 proc., trzeba mieć dość wysoki wkład własny, nawet 20-proc. To sporo. Do tego banki nie rezygnują z prowizji za przyznanie kredytu.

79 zł za rok czytania RP.PL

O tym jak szybko zmienia się świat. Ameryka z nowym prezydentem. Chiny z własnymi rozwiązaniami AI. Co się dzieje w kraju przed wyborami. Teraz szczególnie warto wiedzieć więcej. Wyjaśniamy, inspirujemy, analizujemy

Nieruchomości
Sprzedaż mieszkań na rynku pierwotnym i wtórnym trwa coraz dłużej
Materiał Promocyjny
Przed wyjazdem na upragniony wypoczynek
Nieruchomości
Rynek mieszkań zasypany ofertami. Sprzedający muszą poskromić apetyt
Nieruchomości
Magazynowy deweloper 7R ma 150 mln zł z zielonych obligacji
Nieruchomości
Olivia rusza z inwestycją w mieszkania premium na wynajem
Nieruchomości
Tak deweloperzy wyceniali mieszkania w styczniu