? Na etykiecie styropianu warto znaleźć wartość tzw. lambdy deklarowanej, ponieważ inne stosowane na paczkach określenia tego parametru mają przede wszystkim charakter marketingowy i mogą wprowadzać w błąd co do rzeczywistych cech wyrobu. Do ocieplenia ścian zewnętrznych zaleca się styropian ze współczynnikiem nie wyższym niż 0,040 W/mK.
? Dla styropianu na fasady (w systemach ociepleń), oprócz współczynnika przewodzenia ciepła, kluczowa jest też wytrzymałość na rozciąganie (TR). Nie powinna być niższa niż 80 kPa.
? Przy izolacji styropianem fundamentów, podłóg czy dachów istotny jest natomiast parametr naprężeń ściskających przy 10-procentowym odkształceniu CS(10). W przypadku typowych podłóg wystarczą płyty z CS(10) na poziomie 80 kPa. Bardziej obciążone podłogi, takie jak garażowe, wymagają montażu płyt o zwiększonej odporności, np. z CS (10) 150 czy 200 kPa.
? Z kolei grubość płyt jest sprawą względną. Nie zawsze grubsza warstwa styropianu wiąże się z lepszą ochroną cieplną. Dla przykładu: biały styropian o ?lambdzie=0,040 W/mK i grubości 15 cm posiada podobną izolacyjność jak warstwa styropianu szarego o ?lambdzie=0,031 w/mK o grubości 12 cm. Płyty styropianowe o szarym zabarwieniu izolują lepiej, ponieważ do ich produkcji stosuje się polistyren spienialny z dodatkami uszlachetniającymi, takimi jak grafit, sadza lub związki aluminium. Efektem tego jest znaczne obniżenie współczynnika przewodzenia ciepła w porównaniu ze standardowym styropianem.
? Informacje o właściwościach technicznych wyrobu znajdują się na jego etykiecie. Przed zakupem styropianu konsument może samodzielnie sprawdzić, na ile są one prawdziwe. Wystarczy zważyć paczkę płyt.
? Jakość styropianu jest ściśle związana z jego gęstością, czyli wagą jednego metra sześciennego. Na cechy techniczne styropianu wpływa między innymi odpowiednie upakowanie granulek polistyrenu, z których zbudowana jest płyta styropianowa.
? Większy wsad surowca użyty do produkcji styropianu przekłada się z reguły na wyższą izolacyjność i wytrzymałość płyt. Jeśli styropian jest lżejszy niż zalecane przez specjalistów minimum, może to oznaczać, że jego jakość jest wątpliwa.
? Minimalne wagi różnych odmian białego i szarego styropianu można sprawdzić na stronie www.gwarantowanystyropian.pl. Np. metr sześcienny szarego styropianu do ocieplania elewacji o wartości lambda 0,033 W/mK powinien ważyć nie mniej niż 12 kg, a typowa paczka tego produktu o objętości 0,3 m sześc. – co najmniej 3,6 kg.
? Spełnienie kryterium wagi odpowiedniej dla określonego rodzaju styropianu z reguły potwierdza zgodność jego parametrów z deklaracją producenta. Oczywiście całkowitą pewność co do takiej zgodności mogą dać pełne badania laboratoryjne wyrobu, jednak przeciętnemu konsumentowi już sam wynik ważenia pozwala się zorientować co do jakości nabywanego produktu.
—Źródło: PSPS