Koszty najmu powierzchni w hali przemysłowej mogą stanowić koszt kwalifikowany nowej inwestycji dla najemcy w ramach tzw. decyzji o wsparciu wydanej przez Specjalną Strefę Ekonomiczną (SSE). W ten sposób „efektywny" czynsz najmu (nie mylić z definicją obowiązującą w umowach z rynku nieruchomości) może być znacząco niższy dzięki jego rozliczeniu w ramach ulgi w podatku dochodowym.
Najemcy we współpracy z deweloperami od połowy 2018 r. także na gruntach prywatnych mają do dyspozycji instrument korzystny dla obydwóch stron, oczywiście po spełnieniu warunków określonych w ustawie o wspieraniu nowych inwestycji.
Najem hali w strefie
Kluczem do opłacalności najmu hali w oparciu o decyzję o wsparciu wydaną przez SSE jest możliwość włączenia kosztów czynszu najmu przez najemcę do kosztów nowej inwestycji. Aby taki koszt mógł zostać uznany za kwalifikowany zgodnie z §8 ust. 1 pkt 5 Rozporządzenia w sprawie pomocy publicznej udzielanej niektórym przedsiębiorstwom na realizację nowych inwestycji, najem budynku lub budowli musi trwać co najmniej pięć lat, a w przypadku mikro-, małych i średnich firm co najmniej trzy lata.
Koszty czynszu najmu (uwaga, aby nie wliczać opłat eksploatacyjnych) wynikające z umowy najmu mogą zostać ujęte w kalkulacji dochodu zwolnionego z opodatkowania podatkiem CIT lub PIT. Po stronie przychodów najemca może zaliczyć wyłącznie przychody generowane z procesów realizowanych w obrębie tej konkretnej hali produkcyjno-magazynowej.
Przysługujący limit dla pomocy regionalnej wynosi, w zależności od województwa, 25, 35 lub 50 proc. kosztów kwalifikowanych nowej inwestycji. Limit pomocy publicznej dla mikro- i małych oraz średnich firm zwiększa się odpowiednio o 20 i 10 pkt proc.