Zespół badawczy z Uniwersytetu w Kioto wstrzyknął w mózg 50-letniego pacjenta indukowane pluripotencjalne komórki macierzyste (iPS).
Czytaj także: Dlaczego jesteśmy bezradni wobec parkinsona
Aktualizacja: 09.11.2018 10:53 Publikacja: 09.11.2018 10:53
Foto: AdobeStock
Zespół badawczy z Uniwersytetu w Kioto wstrzyknął w mózg 50-letniego pacjenta indukowane pluripotencjalne komórki macierzyste (iPS).
Czytaj także: Dlaczego jesteśmy bezradni wobec parkinsona
Po operacji, którą wykonano w zeszłym miesiącu, stan mężczyzny był stabilny. Teraz pacjent monitorowany będzie przez dwa lata - poinformował uniwersytet.
Naukowcy wstrzyknęli 2,4 miliona komórek iPS w lewą półkulę mózgu pacjenta. Operacja ta trwała około trzech godzin. Naukowcy podkreślają, że jeśli w ciągu najbliższych sześciu miesięcy nie zaobserwują żadnych problemów, wszczepią kolejne 2,4 miliona komórek w półkulę prawą.
Pobrane od zdrowych dawców komórki iPS rozwinęły się w prekursory komórek mózgowych produkujących dopaminę, które nie są obecne u osób z chorobą Parkinsona.
W lipcu uniwersytet ogłosił, że przeprowadzi taką operację na siedmiu osobach w wieku od 50 do 69 lat. Jest to pierwsze wszczepienie komórek macierzystych do mózgu w celu wyleczenia choroby Parkinsona. - Doceniam pacjentów, którzy wzięli udział w procesie za odwagę i determinację - powiedział profesor Jun Takahashi z Uniwersytetu w Kioto.
Choroba Parkinsona to choroba zwyrodnieniowa ośrodkowego układu nerwowego. Jej objawy pojawiają się w następstwie zmian w komórkach nerwowych głównie w istocie czarnej (części śródmózgowia). W efekcie zaburzeń pojawiają się niedobory dopaminy. Przyczyny jej występowania nie są do końca poznane, jednak przypuszcza się, że duża część z nich to czynniki genetyczne. Choroba Parkinsona kojarzy się głównie z charakterystycznym drżeniem dłoni. Pojawia się "samoistnie", postępuje powoli i sama w sobie nie jest śmiertelna, ale silnie wpływa na jakość życia. Bardzo istotne jest, aby chorobę tę rozpoznać jak najwcześniej, gdyż można wtedy szybko podjąć leczenie i opanować jej objawy. Według badań Fundacji Choroby Parkinsona, na całym świecie choruje na nią około 10 milionów ludzi.
Wcześniej podobne badania przeprowadzono na małpach.
W ubiegłym tygodniu badacze zapowiedzieli, że stan zdrowia naczelnych, wykazujących symptomy choroby Parkinsona, po wszczepieniu komórek iPS do mózgu wykazywał znaczną poprawę. Potwierdzili, że komórki iPS nie zmieniały się w guzy w ciągu dwóch lat po implantacji.
Indukowane pluripotencjalne komórki macierzyste, czyli komórki iPS, to typ pluripotencjalnych komórek macierzystych, które zostały sztucznie uzyskane z niepluripotentnych komórek (przeważnie komórek somatycznych dorosłego człowieka) przez wymuszenie ekspresji odpowiednich genów w tych komórkach.
© Licencja na publikację
© ℗ Wszystkie prawa zastrzeżone
Źródło: channelnewsasia.com
Superwulkan Yellowstone ponownie znalazł się na celowniku geologów. Tym razem precyzyjnie zbadano część podpowie...
Wiemy, że w ekonomii po latach tłustych przychodzą lata chude. Po pandemii COVID-19 martwiliśmy się szybko rosną...
Niektóre są w twardej oprawie, inne – w oprawie miękkiej. Z ilustracjami lub bez. O formacie encyklopedycznym lu...
Nie lubimy, kiedy prawi się nam kazania. Przede wszystkim ze względu na język i ton, którym zwraca się do nas wy...
Obserwacje tak zwanego „mlecznego morza” odnotowywano już ponad 400 lat temu. Naukowcy opracowali bazę historycz...
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas