Tajemnice viagry i tabletek nasennych: Pacjent zdemolował mieszkanie

Czy sildenafil, popularnie zwany „viagrą”, to sposób na nieograniczoną przyjemność bez konsekwencji? Dlaczego zezwalając na jego sprzedaż bez recepty rządzący nie uprzedzili o groźnych objawach niepożądanych – ślepocie i przetrwałym wzwodzie, który może skończyć się amputacją?

Aktualizacja: 08.04.2020 15:44 Publikacja: 08.04.2020 00:01

Tajemnice viagry i tabletek nasennych: Pacjent zdemolował mieszkanie

Foto: Unsplash.com

Choć na nasenne „trzy zetki” (zolpidem, zaleplon i zopiklon) trzeba mieć receptę, również one stosowane są bez umiaru. Niewiele osób wie, że brane długotrwale mogą prowadzić do zaburzeń świadomości, jakie kilku pacjentów naszego rozmówcy zaprowadziły do więzienia.

- Sildenafil może dać pacjentowi wiele korzyści, ale przed jego zastosowaniem powinien skonsultować się z lekarzem. Nie bójmy się takiej rozmowy, bo leki stosowane bez umiaru mogą wyrządzić dużą szkodę – w pierwszej części programu ostrzega prof. Oskar Kowalski, członek Sekcji Rytmu Serca i Zarządu Głównego Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego, internista, kardiolog, elektrofizjolog.

- Jeden z moich pacjentów rano obudził się w zdemolowanym mieszkaniu. Przestraszone spojrzenia domowników uświadomiły mu, że to on był sprawcą tej demolki. Nic nie pamiętał. Miałem też kilku pacjentów, którzy w stanie „wyłączenia świadomości” po połączeniu „zetek” z alkoholem, popełnili czyny, za które trafili do więzienia – mówi dr Michał Skalski z Poradni Zaburzeń Snu Katedry i Kliniki Psychiatrii Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego, który od 30 lat zajmuje się nowoczesnym i nieuzależniającym leczeniem zaburzeń snu.

79 zł za rok czytania RP.PL

O tym jak szybko zmienia się świat. Ameryka z nowym prezydentem. Chiny z własnymi rozwiązaniami AI. Co się dzieje w kraju przed wyborami. Teraz szczególnie warto wiedzieć więcej. Wyjaśniamy, inspirujemy, analizujemy

Nauka
"Ogromne konsekwencje" decyzji Donalda Trumpa. Wstrzymane badania nad HIV i malarią
Materiał Promocyjny
Przed wyjazdem na upragniony wypoczynek
Nauka
Naukowcy: Olbrzymi podwodny wulkan może wybuchnąć przed końcem 2025 roku
Nauka
Nowy gatunek ptasznika australijskiego. Naukowcy radzą: nie dotykać
Nauka
Badacze odbyli „podróż” do wnętrza Ziemi. Natknęli się na coś nieznanego
Nauka
Tajemniczy wulkan, który ochłodził klimat Ziemi. Naukowcy wreszcie go zlokalizowali