Dania najbardziej przyjazna środowisku na świecie. Polska na 37. miejscu

W pierwszej dziesiątce rankingu krajów, które są najbardziej przyjazne środowisku, znalazły się kraje Europy - wynika z badania przeprowadzonego przez naukowców z uniwersytetów Yale i Columbia.

Aktualizacja: 30.06.2020 16:15 Publikacja: 30.06.2020 15:48

Dania najbardziej przyjazna środowisku na świecie. Polska na 37. miejscu

Foto: AdobeStock

adm

Naukowcy z uniwersytetów Yale i Columbia tworząc ranking krajów najbardziej przyjaznym środowisku brali pod uwagę między innymi kwestie gospodarowania odpadami czy jakości powietrza oraz wody.

Jak informuje Forbes, na miejscu pierwszym światowego rankingu znalazła się Dania. Za nią kolejno znalazły się Luksemburg, Szwajcaria, Wielka Brytania, Francja, Austria, Finlandia, Szwecja, Norwegia i Niemcy. Stany Zjednoczone zajęły dopiero 24. miejsce.

Naukowcy zaznaczają, że wysokie wyniki państw, które znalazły się w czołówce rankingu, są wynikiem długofalowej pracy. Badacze wzięli między innymi pod uwagę programy, które mają na celu ochronę zdrowia publicznego oraz ochronę zasobów naturalnych. Na dalszych miejscach rankingu znalazły się Japonia (12), Australia (13) i Kanada (20). Za Stanami Zjednoczonymi są natomiast Korea Południowa (28), Singapur (39), Argentyna (54) i Brazylia (55).

Polska w rankingu krajów najbardziej przyjaznym środowisku zajęła 37. miejsce. Nasz kraj znalazł się w zestawieniu za Rumunią (32), Węgrami (33), Litwą (35), Łotwą (36), a przed Singapurem (39), Bułgarią (41), Chile (44) oraz Serbią (45).

Na końcu rankingu znalazły się Sierra Leone, Afganistan oraz Mjanma, a miejsce ostatnie, 180., przypadło Liberii.

Naukowcy brali pod uwagę 32 kluczowe kwestie, które dotyczą zrównoważonego rozwoju. Kraje, które znalazły się na początku rankingu mają "zdrowe środowisko oraz witalny ekosystem”. - Narody, które prowadzą politykę ochrony środowiska z rozwagą i konsekwencją i zobowiązaniem do przestrzegania analiz opartych na danych, przewyższają te, które są bardziej przypadkowe w swoim podejściu do zrównoważonego rozwoju - powiedział profesor Daniel Esty z Yale. Dodał jednak, że państwa, które zostały uznane za przyjazne środowisku także mają problemy z ochroną natury.

Badacze zaznaczają, że w niezwykle istotny jest rzeczywisty udział społeczeństwa w procesie politycznym oraz dyskusja na temat zrównoważonego rozwoju. Gwarancją oznaki ekologicznej polityki jest również obecność lasów oraz dzikiej fauny i flory. 

Nauka
Etiopskie kazania. Nieznane karty z historii zakodowane w starożytnym języku
Nauka
Niezwykły fenomen „mlecznego morza”. Naukowcy bliżej rozwiązania zagadki
Nauka
„Wpływ psów na środowisko jest bardziej zdradliwy niż się uważa”. Nowe wyniki badań
Nauka
Zanika umiejętność pisania. Logika i gramatyka zaczynają przerastać młode pokolenie
Materiał Partnera
Konieczność transformacji energetycznej i rola samorządów
Nauka
Kwietniowa pełnia już wkrótce. Kiedy Różowy Księżyc rozświetli niebo?