Jak wirus ptasiej grypy atakuje ludzi

W najnowszym wydaniu magazynu "Nature Biotechnology" amerykańscy naukowcy z Massachusetts Institute of Technology opisali sposób, w jaki wirus ptasiej grypy atakuje organizm ludzki.

Publikacja: 09.01.2008 19:13

Jak wirus ptasiej grypy atakuje ludzi

Foto: Fotorzepa, Pio Piotr Guzik

Zrozumienie sposobu, w jaki wirus przenika do organizmu człowieka, w istotny sposób przyczyni się do opracowania skutecznych leków i szczepionek dla ludzi. – To jest tak jak w przypadku zamka, do którego musi pasować odpowiedni klucz, który go otworzy – powiedział Ram Sasisekharan, profesor inżynierii biologicznej w Massachusetts Institute of Technology. –Teraz już wiemy, co jest tym kluczem.

Uczeni odkryli, że aby wirus przeniknął do komórek górnych dróg oddechowych, jego białko musi połączyć się z receptorami komórek zwanymi glikanami. Wtedy pomiędzy białkiem wirusa a komórką powstaje powiązanie chemiczne.

Komórki u ptaków mają receptory zwane alfa 2-3, natomiast ludzkie – alfa 2-6. Naukowcy uważają, że aby dostać się do organizmu człowieka, wirus H5N1 musi znaleźć sposób, by jego białko mgło się połączyć z receptorami alfa 2-6 występującymi w ludzkich komórkach. Tymczasem nie wszystkie te receptory są jednakowe. Naukowcy wyodrębnili ich dwa rodzaje: krótkie, stożkowate, i dłuższe, o kształcie podobnym do parasolki.

Dlaczego wirus grypy przeskakuje z ptaków na ludzi, ale nie rozprzestrzenia się między ludźmi?

Wirusy większości odmian "ludzkiej" grypy łączą się z receptorami w kształcie parasolowatym. Badacze zauważyli jednak, że w 216 przypadkach śmierci i 348 zachorowań na ptasią grypę zarejestrowanych przez WHO wirus H5N1 dostał się do organizmu człowieka poprzez receptory w kształcie stożków.

Rozprzestrzenianie się wirusa pomiędzy ludźmi byłoby możliwe, gdyby wirus zmutował się w taki sposób, aby był zdolny do wnikania do organizmu poprzez receptory o kształcie parasolkowatym, tak jak to się dzieje w przypadku wirusów "ludzkiej" grypy.

Materiał Partnera
Jak postrzegamy UE? Co myślimy w zależności od mediów, z których korzystamy?
Nauka
Tajny rosyjski satelita „nie jest już operacyjny”. Wywoływał spore obawy
Nauka
Dlaczego superwulkan Yellowstone nie wybucha? Naukowcy odkryli cenną wskazówkę
Nauka
Kiedy gospodarki są w szoku? Co i jak kształtuje cykle koniunkturalne
Materiał Promocyjny
Jak Meta dba o bezpieczeństwo wyborów w Polsce?
Nauka
Obraz, notatki na marginesach. Co staropolskie książki mówią o ich czytelnikach?