A jednak coraz cieplej

Globalny wzrost temperatury jest faktem – potwierdzili naukowcy finansowani przez przeciwników teorii o wpływie człowieka na zmiany klimatu

Aktualizacja: 22.10.2011 10:22 Publikacja: 22.10.2011 00:13

Średnia temperatura powierzchni planety wzrosła o 1 st. od połowy XX wieku.

Średnia temperatura powierzchni planety wzrosła o 1 st. od połowy XX wieku.

Foto: AFP

To ogromny cios dla zwolenników teorii o spisku ekspertów zajmujących się klimatem. Naukowcy, którzy mieli znaleźć dowody na fałszowanie danych, znaleźli potwierdzenie tezy o globalnym ociepleniu wywołanym działalnością człowieka.

Najnowsze badania są dziełem grupy ekspertów pracujących w ramach programu Berkeley Earth Project. Uruchomił go prof. Richard Muller, fizyk z Uniwersytetu Kalifornijskiego. Jego celem było przeanalizowanie danych, które dały początek tzw. Climategate.

Sprawdzam!

Sprawa zaczęła się w 2009 roku, kiedy hakerzy wykradli listy e-mail klimatologów Uniwersytetu Wschodniej Anglii. Włamywacze wybrali niektóre fragmenty listów dotyczące badań zmian klimatu i umieścili je w Internecie.

Rozpętała się burza. Wyrwane z kontekstu fragmenty świadczyły bowiem o tym, że badacze z szanowanych instytucji naukowych ukrywali niekorzystne dla swoich teorii dane, a nawet niektóre informacje fałszowali.

To dało początek aferze Climategate, w wyniku której tezy o globalnym ociepleniu wywołanym działalnością człowieka zostały poddane medialnej krytyce.

Naukowcy zajmujący się tą tematyką zostali zepchnięci do defensywy, a negocjacje międzynarodowe oparte na teorii globalnego ocieplenia upadły.

– Byłem głęboko zaniepokojony faktem, że grupa naukowców z Uniwersytetu Wschodniej Anglii zataiła istotne dane – przyznał w rozmowie z siecią BBC prof. Richard Muller. – Naukę robi się najlepiej wtedy, gdy wszystkie problemy i ich analiza są upublicznione.

Prof. Muller zebrał dziesięciu innych naukowców, m.in. tegorocznego noblistę Saula Perlmuttera, i wspólnie przeanalizowali dostępne dane. Ich prace finansował m.in. Koch Industries – prywatna korporacja, która od 1997 do 2008 roku przeznaczyła 48 mln dolarów na lobbing przeciw teorii o globalnym ociepleniu spowodowanym przez człowieka.

Zespół zajął się m.in. twierdzeniami sceptyków, że obserwowane podniesienie średniej temperatury to efekt umieszczania skrzynek z urządzeniami pomiarowymi w pobliżu miast. Przesuwanie ich granic i zasiedlanie nowych terenów doprowadziło do podniesienia rejestrowanej w skrzynkach temperatury i wykrzywiło rzeczywisty obraz zmian klimatu – uważają sceptycy.

Wszystko się zgadza

Naukowcy zbadali dane pochodzące z 40 tys. takich stacji pomiarowych rozsianych na całym świecie. I otrzymali wyniki prawie identyczne z tymi prezentowanymi przez amerykańskie NASA i NOAA oraz brytyjskie Met Office wspólnie z oskarżanymi o fałszerstwo naukowcami z Uniwersytetu Wschodniej Anglii. Temperatura powierzchni ziemi wzrosła od lat 50. XX wieku o 1 st. C.

– Naszym największym zaskoczeniem było to, że uzyskane przez nas rezultaty tak bardzo zgadzały się z tymi z USA i Wielkiej Brytanii – mówi prof. Muller sieci BBC. – A to potwierdza, że te badania były robione poprawnie i potencjalne błędy wskazywane przez sceptyków nie miały wpływu na ich wyniki.

Zwolennicy teorii globalnego ocieplenia spowodowanego działalnością ludzi dostali nowy zastrzyk energii.

– Ci tak zwani sceptycy powinni porzucić wielokrotnie skompromitowane twierdzenia – mówi Bob Ward z londyńskiego Grantham Research Institute for Climate Change and the Environment. – A szerzej, to dowodzi, jak bardzo nieprawdziwe były informacje, że wyniki klimatologów zostały przerobione. Czas, żeby ich przeprosić za oskarżenia o fałszowanie danych.

Prof. Phil Jones, który był najbardziej atakowany przez sceptyków, jest ostrożniejszy. – Czekam, aż te dane pojawią się w jednym z uznanych pism naukowych.

Jak dotąd wyniki tych badań upubliczniono tylko w Internecie. Naukowcy czekają na uwagi przed przesłaniem materiałów do druku.

—na podst. bbc

masz pytanie, wyślij e-mail do autora p.koscielniak@rp.pl

Nauka
Etiopskie kazania. Nieznane karty z historii zakodowane w starożytnym języku
Nauka
Niezwykły fenomen „mlecznego morza”. Naukowcy bliżej rozwiązania zagadki
Nauka
„Wpływ psów na środowisko jest bardziej zdradliwy niż się uważa”. Nowe wyniki badań
Nauka
Zanika umiejętność pisania. Logika i gramatyka zaczynają przerastać młode pokolenie
Materiał Partnera
Konieczność transformacji energetycznej i rola samorządów
Nauka
Kwietniowa pełnia już wkrótce. Kiedy Różowy Księżyc rozświetli niebo?